sobota 20 kwiecień 2024
panorama-chojnice-01
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na kilkanaście dni przed wyborami parlamentarnymi radni komitetu Arseniusza Finstera postanowili promować się w Chojnicach na wielkoformatowych bilbordach, w ramach akcji

Nie śpij, bo Cię przegłosują. Na pierwszy rzut oka ze względu na ciemną oprawę plakatu, niewyraźnie majaczącą, pozbawioną uśmiechu twarz w tle, pojawia się skojarzenie z reklamą premierowego pokazu horroru. Do takich wniosków skłania też tekst zamieszczony obok: Ja nie jestem zagrożeniem. Dziś gdy wszystko zdaje się być przewrócone do góry nogami, zgodnie z orwellowskim wojna to pokój, zapewnienie o braku zagrożenia zazwyczaj zwiastuje poważne kłopoty.

Zastanawiając się bowiem głębiej, nasuwa się pytanie: czy władza, abstrahując od szczebla i barw politycznych, faktycznie nie jest realnym zagrożeniem dla obywateli? Otóż jest! Z tą jedynie różnicą, że dla jednych bardziej dla innych mniej.

I tak najbliższa obywatela władza samorządowa decyduje choćby o tym, w jaki sposób będzie zagospodarowana przestrzeń w naszym otoczeniu, czy powstaną za oknem mieszkańców uciążliwe inwestycje, jak będzie przebiegać droga i co pod tę drogę trzeba poświęcić. To radni decydują też o wysokości podatków od nieruchomości, przy okazji znacznie różnicując ich wysokość dla wybranych grup. Dla przykładu w Chojnicach podatek od powierzchni budynków dla każdego prowadzącego w nim działalność, czy to szewca, sklepikarza czy piekarza, wynosi aż 27,05 zł/m2, zaś dla budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych jedynie 5,69 zł/m2 !?! A czy piekarz nie ratuje życia piekąc chleb? Kto przetrwałby eksperyment, czekając na pożywienie tak długo, jak na wizytę u lekarza specjalisty za którą jeszcze musi słono zapłacić?

Podobnie ma się sprawa z władzą wyższego szczebla. Już przeszło 100 lat temu Mark Twain, ojciec amerykańskiej literatury, powiedział: niczyje zdrowie, wolność, ani mienie nie jest bezpieczne kiedy obraduje Parlament. Jak wiele racji jest w tym stwierdzeniu, każdego dnia utwierdza nas skrzecząca rzeczywistość.

Cóż zatem można poradzić? Wybierać tę władzę, która jest najmniej inwazyjna, która będzie się samoograniczać i postrzegać swą role jako stróża nocnego - zapewniając bezpieczeństwo, bez ingerencji w życie obywateli. Na przeciwstawnym końcu skali mamy zaś model państwa opiekuńczego, które układa życie swoich poddanych w każdym niemal aspekcie od kołyski po grób. Trzeba tu pamiętać, że tak jak władza nie ma własnych pieniędzy, tylko dysponuje nam odebranymi, analogicznie jest z wolnościami obywatelskimi. Na ile więcej pozwalamy władzy, na tyle mniej wolności zachowujemy dla siebie.

Dziś już jesteśmy po pierwszym egzaminie z wyborów - parlamentarnych. Przed nami kolejne: samorządowe, europarlamentarne i w końcu prezydenckie. Patrząc na wyniki wyborów do sejmu i senatu, czy wybraliśmy właściwie? Obawiam się, że przykrych skutków doświadczymy już niedługo.

Linki dotyczące sprawy:
https://weekendfm.pl/?n=109451
https://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/Wlodarze-Chojnic-oraz-jego-radni-zachecaja-do-udzialu-w-wyborach-15-pazdziernika/33749

Z kraju i ze świata

 • Sukces zbiórki dla Kornela Kłody. Udało się zebrać ogromną kwotę
  W niespełna dobę udało się zebrać cztery miliony złotych, których potrzebuje Kornel Kłoda. Nastolatek choruje na czerniaka, ma też przerzuty na inne narządy. O wsparcie dla niego apelowała m.in. Fundacja Polsat. W przyszłym tygodniu Kornel poleci do Bostonu na innowacyjne leczenie. - Ta pomoc uratowała mi życie - nie ma wątpliwości 15-latek.
 • Ostatnie Pokolenie zakłóciło wyścigi konne na Służewcu. Aktywiści obsypali się proszkiem
  Dwóch mężczyzn niespodziewanie wtargnęło na tor podczas sobotniej inauguracji sezonu wyścigów konnych na warszawskim Służewcu. Należą oni do grupy Ostatnie Pokolenie. Aktywiści rozsypali proszek, a chwilę później zostali ściągnięci przez ochronę. Na miejsce wezwano również policję, która ich zatrzymała. Najpewniej usłyszą zarzuty.
 • Największa wieś w Polsce. Niejedno miasteczko patrzy z zazdrością
  Chociaż formalnie jest wsią, zaskakuje wielkością i infrastrukturą, pokonując w tej kategorii wiele miasteczek w kraju. Największa wieś w Polsce to miejsce, które dynamicznie rozwija się, przyciągając coraz większą liczbę mieszkańców. Przyjrzymy się bliżej, czym charakteryzuje się Józefosław, bo o nim mowa, i co wpłynęło na jego imponujący rozkwit.
 • Warszawa. Pożar w wieżowcu. Pilna akcja strażaków
  Mężczyzna ewakuowany z balkonu na 10. piętrze trafił do szpitala z poparzeniami - to wynik pożaru wieżowca przy ulicy Igańskiej w Warszawie. - Trzypokojowe mieszkanie doszczętnie spłonęło - przekazał polsatnews.pl st. asp. Bogdan Smoter. Przyczyny zdarzenia bada policja.
 • Szlaki turystyczne dla początkujących. Nasze TOP 10 propozycji
  Turystyka górska przeżywa właśnie swój wielki renesans. Na szlakach we wszystkich pasmach górskich piechurów i rowerzystów nie brakuje. Jak rozpocząć swoją przygodę z górami? Z pewnością pomogą w tym proste, ale wymagające trasy, które przy okazji zaoferują piękne widoki i bliskość natury.
 • Pogrzeb Damiana Sobola. Wolontariusz odznaczony Orderem Odrodzenia Polski
  Przemyśl pożegnał Damiana Sobola, który zginął w izraelskim ostrzale konwoju humanitarnego. W trakcie pożegnania odczytano listy od najwyższych władz państwowych. Polski wolontariusz został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski.

Informacje sportowe

Źródła nie znaleziono

Kultura

Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach zaprasza w najbliższy piątek 3 lutego 2023 roku o godz. 17.00 na spotkanie poetyckie w ramach cyklu Poezja w bibliotece. Gościem będzie chojniczanin Radosław Ginter, który przybliży swoją dotychczasową twórczość i opowie o swojej pasji, jaką jest poezja. Zapraszamy serdecznie! Czytelnia Miejska Biblioteka Publiczna ul. Wysoka 3 89-600 Chojnice

Historia

Druga Debata Regionalna w Przechlewie

Kolejna, Druga Debata Regionalna za nami (pierwsza odbyła się w Konarzynach). Tym razem 20.10.2023 r. stolicą historii regionu stało się Przechlewo (pow. człuchowski). Debatę poprzedziła promocja najnowszej książki Krzysztofa Michałowskiego “Przechlewo i okolice na dawnych pocztówkach”. W pierwszej części debaty regionaliści Ziemi bytowskiej, chojnickiej i człuchowskiej omawiali

Więcej…

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Wesołych Świąt życzy MBP w Chojnicach

Sport

XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej

W okresie przedświątecznym w Szkole Podstawowej nr 8 w Chojnicach odbył się XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej. Były to szachy błyskawiczne. Szachiści rozegrali 9 rund, po 10 minut na partię dla zawodnika. Kojarzenie odbywało się

Więcej…

Samorząd

Uroczystość nadania szkole w Sąpolnie imienia TOW "Gryf Pomorski"

Drugiego czerwca 2023 roku w piątek w Szkole Podstawowej w Sąpolnie odbyła się doniosła uroczystość nadania imienia Tajnej Organizacji Wojskowej

Więcej…

Styl życia

Spotkanie z Panem Stanisławem Michalkiewiczem

15.07. o godzinie 17:00 w Starej Kaszarni na ul. Dworcowej 13 w Człuchowie, zapraszamy na otwarte spotkanie z Panem

Stanisławem Michalkiewiczem - prawnikiem, nauczycielem akademickim, publicystą, autorem wielu książek, byłym członkiem Trybunału Stanu. Wstęp wolny.

Ponadto, lokalni działacze Konfederacji zapraszają na konferencję prasową na chojnickim Starym Rynku, 15.07. o godzinie 12:00.

Więcej…

Czas wolny

XXII Turniej Szachowy w Chojnicach

 

UKS "Ósemka" w Chojnicach 16 grudnia zaprasza na XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej.

 
ORGANIZATOR: Uczniowski Klub Sportowy „ÓSEMKA” Chojnice oraz Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Pawła II
PZU – Sponsor strategiczny UKS „ÓSEMKA” Chojnice


WSPÓŁORGANIZATOR I SPONSOR: Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe w Chojnicach – zadanie publiczne jest
współfinansowane ze środków otrzymanych z Powiatu Chojnickiego i Gminy Miejskiej Chojnice.


CEL IMPREZY:
Więcej…