poniedziałek 17 marzec 2025
panorama-chojnice-czerwiec-04
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W spotkaniu w Nadleśnictwie Rytel zaproszeni goście m.in. Prokurator Rejonowy w Chojnicach, funkcjonariusze Straży Pożarnej, Policji oraz Służby Leśnej analizowali sytuację pożarową i

szkodnictwa leśnego na terenie nadleśnictw: Czersk, Przymuszewo i Rytel. Naradę rozpoczął Nadleśniczy Zbigniew Łącki witając przybyłych gości i współpracowników. Omówił aktualną sytuację i podejmowane działania przez leśników w kontekście przywracania nowego pokolenia lasu. W Nadleśnictwie Rytel zostało posadzone 1400 ha nowego lasu, jednak wiele jest jeszcze do zrobienia. Ubiegłoroczne akcje społecznego sadzenia lasu cieszyły się dużym uznaniem. W tym roku zaczęliśmy już prace sadzenia nowego lasu działając dla dobra nas wszystkich.

Nadleśnictwo Rytel należy do II kategorii zagrożenia pożarowego. W 2019 roku pojedyncze pożary lasu wystąpiły na terenie Nadleśnictwa Czersk i Rytel. Natomiast w Nadleśnictwie Przymuszewo były to trzy przypadki. Średnia wielkość pożaru to 0,08 ha. Od 2016 roku w naszym regionie nieco rośnie średnia wielkość pożarów. Największe zagrożenie jest w kwietniu i maju co determinowane jest opadami deszczu i warunkami pogodowymi. Leśnicy przygotowują się i porządkują tereny z materiałów łatwopalnych oraz wykonują pasy przeciwpożarowe wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Podejmują działania gospodarcze ograniczające rozprzestrzenianie się pożarów lasu. W leśnictwach usytuowane są punkty czerpania wody oraz wykonane są dojazdy pożarowe do oddalonych kompleksów leśnych. Bazy są wyposażone w podstawowy sprzęt gaśniczy jednak niezbędna jest w tym zakresie stała i wzajemna współpraca ze strażą pożarną. Służba leśna prowadzi działalność informacyjno-edukacyjną w szkołach, prasie, telewizji oraz na zebraniach wiejskich.

Analiza szkodnictwa leśnego obejmowała kłusownictwo, kradzieże lub zniszczenie mienia, która wykazała tendencję spadkową. Cieszy nas taka sytuacja i motywuje choćby do tworzenia w lesie nowych miejsc postoju. Natomiast bezprawne korzystanie z lasu urosło w stosunku do lat poprzednich, co wymaga ścisłej współpracy z Policją. Leśnicy także incydentalnie zajmują się ratowaniem zwierząt. Straż leśna prowadzi dodatkowo działania edukacyjne i prewencyjne oraz uczestniczy w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą szkolną.

Podczas posiedzenia prokurator Mirosław Orłowski omówił współpracę z leśnikami, która trwa już od kilkunastu lat. Życzył wytrwałości w odnawianiu lasu na terenach, które zostały zniszczone wskutek nawałnicy w 2017 roku. Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Chojnicach Błażej Chamier Ciemiński podziękował leśnikom za efektywną współpracę, działania przy pożarze lasu oraz za dobrze i szybko przekazywane informacje. Komendant Powiatowej Policji w Chojnicach Wojciech Jakubowski wyraził chęć wzięcia udziału policjantów w akcji sadzenia lasu. Natomiast Andrzej Kuchenbecker komendant miejsko-gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Czersku podziękował za dofinansowanie samochodu gaśniczego. Podsumowując naradę nadleśniczy potwierdził możliwość wzięcia udziału w akcji społecznego sadzenia lasu i podziękował gościom za przybycie.

Z kraju i ze świata

  • Szymon Hołownia skomentował ruch prezydenta. "Wstyd"
    Szymon Hołownia nazwał zachowanie prezydenta Andrzeja Dudy wstydem. Marszałek odniósł się w ten sposób do skierowania przez głowę państwa do Trybunału Konstytucyjnego projektu nowelizacji ustawy lex Romanowski. Polityk stwierdził przy tym, że Polacy nie mogą finansować posłowi Romanowskiemu wakacji w Budapeszcie.
  • Odkrycie w Toruniu. Spór między prezydentem a konserwatorem zabytków
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski zwróci się do wojewody i Narodowego Instytutu Dziedzictwa z prośbą o wzmocnienie nadzoru konserwatorskiego. Włodarz miasta poinformował, że jest zdumiony działaniami wojewódzkiej konserwator zabytków ws. przebudowy gazociągu i odkrytych średniowiecznych murów.
  • Kto odpowiada za pożar przy Marywilskiej? Stanowcze zdanie ministra
    Rosyjskie służby wywiadowcze odpowiadają za podpalenia dużych obiektów handlowych w Polsce. Takie zdanie na platformie X wyraził minister Tomasz Siemoniak. Podkreślił przy tym, że działalność obcych służb dotyczy również hali przy ul. Marywilskiej 44 w Warszawie. Od jasnego stanowiska dystansuje się rzecznik Prokuratury Krajowej, który podkreślił, że nikt w tej sprawie nie usłyszał zarzutów.
  • Nietypowe odkrycie dzików. Konieczna interwencja policji
    W jednej z miejscowości w gminie Damnica (woj. pomorskie) dziki odkopały 21 niewybuchów z czasów II wojny światowej. Słupska policja poinformowała, że pociski zostały zabezpieczone i wywiezione przez saperów.
  • Dziecko chore na błonicę. Wrocławscy lekarze przekazali informacje po jego stanie
    - Stan dziecka chorego na błonicę jest ciężki, ale stabilny - poinformowała w poniedziałek lek. Bożena Głowska, kierująca oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii noworodków i dzieci Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Hospitalizowana z podejrzeniem tej choroby jest też osoba dorosła.
  • Adrian Zandberg w programie "Najważniejsze pytania" [OGLĄDAJ]
    Gościem Piotra Witwickiego i Przemysława Szubartowicza w programie Najważniejsze pytania jest Adrian Zandberg, współprzewodniczący Partii Razem, kandydat na prezydenta RP. Transmisja w Polsacie, Polsat News, na Polsatnews.pl i Interii.

Informacje sportowe

Źródła nie znaleziono

Kultura

Zapraszam do udziału w bezpłatnym pokazie filmu dokumentalno-religijnego pt. "Gietrzwałd 1877. Wojna Światów", który odbędzie się w Chojnickim Centrum Kultury, w najbliższy

Więcej…

Historia

Druga Debata Regionalna w Przechlewie

Kolejna, Druga Debata Regionalna za nami (pierwsza odbyła się w Konarzynach). Tym razem 20.10.2023 r. stolicą historii regionu stało się Przechlewo (pow. człuchowski). Debatę poprzedziła promocja najnowszej książki Krzysztofa Michałowskiego “Przechlewo i okolice na dawnych pocztówkach”. W pierwszej części debaty regionaliści Ziemi bytowskiej, chojnickiej i człuchowskiej omawiali

Więcej…

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Wesołych Świąt życzy MBP w Chojnicach

Sport

XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej

W okresie przedświątecznym w Szkole Podstawowej nr 8 w Chojnicach odbył się XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej. Były to szachy błyskawiczne. Szachiści rozegrali 9 rund, po 10 minut na partię dla zawodnika. Kojarzenie odbywało się

Więcej…

Samorząd

Uroczystość nadania szkole w Sąpolnie imienia TOW "Gryf Pomorski"

Drugiego czerwca 2023 roku w piątek w Szkole Podstawowej w Sąpolnie odbyła się doniosła uroczystość nadania imienia Tajnej Organizacji Wojskowej

Więcej…

Styl życia

Spotkanie z Panem Stanisławem Michalkiewiczem

15.07. o godzinie 17:00 w Starej Kaszarni na ul. Dworcowej 13 w Człuchowie, zapraszamy na otwarte spotkanie z Panem

Stanisławem Michalkiewiczem - prawnikiem, nauczycielem akademickim, publicystą, autorem wielu książek, byłym członkiem Trybunału Stanu. Wstęp wolny.

Ponadto, lokalni działacze Konfederacji zapraszają na konferencję prasową na chojnickim Starym Rynku, 15.07. o godzinie 12:00.

Więcej…

Czas wolny

Zaproszenie na otwarte mistrzostwa w szachach szybkich regionu północnego


ORGANIZATOR: Uczniowski Klub Sportowy „ÓSEMKA” Chojnice oraz Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Pawła II w Chojnicach;
PZU – SPONSOR STRATEGICZNY UKS „ÓSEMKA” Chojnice;

Więcej…