czwartek 7 lipiec 2022
panorama-kwiecien-16
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W  grudniu  1939 r.  w kaszubskim  Czarlinie  powstała  Tajna Organizacja  Wojskowa  „Gryf  Kaszubski”,  która  latem 1941 r.  przyjęła  nazwę  Tajna  Organizacja  Wojskowa  „Gryf Pomorski”.  Jej  celem,  wyrażonym  w rocie  przysięgi,  była

walka o niepodległą Polskę i obrona Kościoła katolickiego.

Powstanie organizacji było odpowiedzią na sytuację na Pomorzu po zakończeniu wojny obronnej i bezprawnym wcieleniu polskich ziem do Rzeszy w październiku 1939 r. Niemcy masowo mordowali polskich patriotów, zwłaszcza przedstawicieli inteligencji, dokonywali również przymusowych wypędzeń ludności polskiej z Gdyni i innych miast oraz miejscowości regionu.

Głównym twórcą i dowódcą TOW „Gryf Kaszubski” i TOW „Gryf Pomorski” był por. rez. Józef Dambek, który pełnił tę funkcję od początku istnienia organizacji aż do swojej śmierci z ręki agenta Gestapo 4 marca 1944 r. We władzach naczelnych organizacji był też m.in. charyzmatyczny kapłan, kapelan Wojska Polskiego, ks. ppłk Józef Wrycza, zapamiętany z uroczystych zaślubin Polski z Bałtykiem, dokonanych 10 lutego 1920 r. przez gen. Józefa Hallera. TOW „Gryf Pomorski” współpracowała z Armią Krajową i innymi organizacjami polskiej konspiracji niepodległościowej. Działalność TOW „Gryf Pomorski” obejmowała zarówno walkę zbrojną, jak i działalność wywiadowczą, wydawanie  prasy  konspiracyjnej,  a także  prowadzenie  tajnego nauczania.  Organizacja  była  w bezwzględny  sposób  zwalczana przez Niemców, którzy za wszelką cenę chcieli zniszczyć ślady polskości na terenie Kaszub, Kociewia i całego wcielonego do  Rzeszy  Pomorza.  W wyniku  działalności  gdańskiego  Gestapo i licznych  dekonspiracji  wielu  członków  TOW  „Gryf Pomorski” trafiło do niemieckiego obozu zagłady KL Stutthof.

Działalność  TOW  „Gryf  Pomorski”  to  piękna  karta  historii polskiej  konspiracji  niepodległościowej  czasu  wojny i etos, na który Kaszubi, Kociewiacy i inni Pomorzanie powoływali się w okresie powojennych opresji komunistycznych. W  80.  rocznicę  powstania  tej  organizacji  i w 75.  rocznicę śmierci  jej  założyciela  i dowódcy,  kpt.  Józefa  Dambka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej czci ich pamięć i stwierdza, że TOW „Gryf Pomorski” dobrze zasłużyła się Ojczyźnie.

Marszałek Sejmu:
M. Kuchciński


MONITOR POLSKI
DZIENNIK URZĘDOWY RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Warszawa, dnia 7 marca 2019 r.
Poz. 220
UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ  POLSKIEJ
z dnia 22 lutego 2019 r.
w sprawie uczczenia Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”


http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WMP20190000220/O/M20190220.pdf
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WMP20190000220

Z kraju i ze świata

Informacje sportowe

 • Nadal po badaniach. Chce grać dalej z kontuzją
  Rafael Nadal przeszedł badania, by dokładnie zdiagnozować dolegliwości, które przeszkadzały mu w środowym meczu ćwierćfinałowym na Wimbledonie. Wyniki nie są optymistyczne, ale Hiszpan, jak to on, zapowiedział, że z bólem czy bez – zagra o finał.
 • Prezydent Barcelony przyznał otwarcie: złożyliśmy ofertę za Roberta Lewandowskiego, czekamy
  Prezydent Barcelony Joan Laporta napisał właśnie nowy rozdział sagi z Robertem Lewandowskim w roli głównej. Hiszpan przyznał otwarcie, że kataloński klub złożył Bayernowi Monachium ofertę kupna polskiego napastnika.
 • Legia jeszcze mocniejsza. Wszołek zostaje w Warszawie
  Paweł Wszołek zostaje w Warszawie. Skrzydłowy rozwiązał kontrakt z Unionem Berlin i podpisał z Legią umowę do końca sezonu 2024/25 - poinformował stołeczny klub.
 • Radwańska pędzi przez turniej legend Wimbledonu
  Agnieszka Radwańska świetnie zaprezentowała się w drugim meczu turnieju legend na Wimbledonie. Polka w parze z Serbką Jeleną Janković 6:2, 6:2 pokonały australijski duet Casey Dellacqua i Alicia Molik. Dla "naszej" pary to było drugie zwycięstwo w fazie grupowej.
 • Lewandowski planuje strajk? Jasna odpowiedź jego współpracownika
  Klubowa przyszłość Roberta Lewandowskiego wciąż jest niejasna. Ewentualny transfer do Barcelony nadal nie został sfinalizowany, a nieubłaganie zbliża się termin, kiedy Polak powinien stawić się na pierwszym treningu Bayernu. Czy rzeczywiście się na nim pojawi, czy może zdecyduje się na strajk, o którym rozpisywały się w ostatnim czasie media? Na to pytanie w rozmowie ze "Sport Bildem" odpowiedział przyjaciel i współpracownik piłkarza, Tomasz Zawiślak.

Kultura

Zapraszamy na FERIE W MUZEUM - do 25 lutego, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 15:00

W programie:

Więcej…

Historia

77 rocznica męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej

W dniu 15.02.2022 Delegacja Klubów Konfederacji uczestniczyła w obchodach 77 rocznicy męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej. Uroczystości rozpoczęły się od

Więcej…

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Domownicy Boga

Ks. Szymon Gwardzik Chojnice

Więcej…

Sport

Zakończenie sezonu biegowego w Chwaszczynie - Kaszuby Biegają

W najbliższą sobotę w Chwaszczynie oficjalne zakończenie sezonu biegowego na Kaszubach. Biegowe Mikołajki będą ostatnim etapem cyklu

Więcej…

Samorząd

Koncert charytatywny dla Ukrainy w Orliku - Leśno. Cz.2

Występy artystyczne przeplatała zbiórka finansowa oraz licytacja aukcyjna na rzecz Ukrainy. Jednym z przedmiotów był obraz Pałacu Prezydenckiego przekazany na licytację przez

Więcej…

Styl życia

Czas wolny

Osiedle Kolejarz Prochowa zorganizwało imprezę osiedlową

Dnia 31 sierpnia w godzinach 13:00-18:00 odbyła się Impreza Osiedlowa organizowana przez Zarząd Osiedla Kolejarz Prochowa i Urząd Miejski w Chojnicach. Impreza odbywała się na

Więcej…