wtorek 23 kwiecień 2024
panorama-chojnice-czerwiec-04
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wojciech Sumliński na kartach trylogii o śledztwie w sprawie najbardziej tajemniczego mordu w nieodległej historii Polski (lata 80-te XX w) dokonanego na księdzu Jerzym Popiełuszce udowadnia niezbicie, że

to nie historia. Bowiem ona wciąż trwa.

Czy kolejny dowód tej prawdy pojawił się przed kilkoma dniami w Chojnicach w nocy z niedzieli na poniedziałek, z 25 na 26 października? W noc tę zniknął wieniec złożony uroczyście pod pewnym Pomnikiem. Nie poleżał nawet kilkunastu godzin. Napis na wieńcu glosil: "KŁAMCY NADAL NISZCZĄ TWOJĄ PAMIĘĆ". W hołdzie ks. Popiełuszce podpisali się Rodacy z Chojnickiego Klubu Konfederacji. Cytat, zaczerpnięty z pewnej ballady, w pełniejszej wersji brzmiał: "oni wciąż się boją, tyle lat po zbrodni Niszczą pamięć Twoją".
36 lat po zbrodni.
Czyżby komuś także w Chojnicach zależało, aby najmniejsza nawet odrobina prawdziwej sutanny świętego kapłana nie wypłynęła spod mętnych od kłamstwa wód tamy we Włocławku? Czy też wyjaśnienie zagadki jest bardziej prozaiczne? Wszak za kilka dni mamy Święto Zmarłych.
Bydgoszcz. Jest wieczór 19 pazdziernika 1984 roku. Roku Orwellowskiego. Zapadają ciemności. Świętej cierpliwości święty kapłan Jerzy Popiełuszko wsiada do samochodu wraz ze swym kierowcą Waldemarem Chrostowskim.
Na wysokości miejscowości Górsk samochód zostaje zatrzymany przez czterech okrutnych sługusów tzw. bezpieki, a ks. Jerzy zabrany w nieznane kazamaty.
Plan? Torturować "do granicy zawału", aż święty kapłan zgodzi sie zostać agentem tzw Służby Bezpieczeństwa pod bokiem Papieża Jana Pawła II na Watykanie.
Nie zgodził się.
25 października 1984 rybacy kłusujący nocą pod tamą widzą z ukrycia podjeżdżający samochód. Coś ciężkiego zostaje wrzucone do wody. Jeden z rybaków, będący najbliżej, dostrzega coś więcej..
26 października 1984 zostaje zarządzone poszukiwanie na tamie. Przyjeżdża kilka ekip płetwonurków. Ale to nie to poszukiwanie ciała, które ma być ogłoszone całemu światu..
Za rozmowę na ulicy na temat TEJ DATY można zostać zatrzymanym w areszcie.
Odnalezienie Ciała w świetle kamer odbywa się 5 dni później, 31 X 1984 roku.
Data zamordowania do dziś obowiązująca głosi: 19 października.

PS. 21 października 1984 roku. Do drzwi Barbary Janiszewskiej i jej męża puka bezpieka. Pyta tych z jednej strony najbardziej zaufanych przyjaciół księdza Jerzego, a z drugiej lekarzy mających pod opieką zdrowie kapłana: - "jakie leki przyjmuje ks Popiełuszko?" - To tylko jeden z miliona szczegółów ze śledztwa prokuratora Witkowskiego opisanego w książkach Wojciech Sumlińskiego:
Tom I -"Kto naprawdę go zabił?
Tom II - "Teresa Trawa Robot"
To. III - "Lobotomia 3.0"

Z kraju i ze świata

  • Coraz więcej zachorowań na krztusiec. Niepokojące sygnały na Śląsku
    Rośnie liczba zachorowań na krztusiec w Polsce. Niepokojące sygnały notuje śląski sanepid, który w ostatnich kilkunastu dniach zanotował 39 przypadków zakażenia. Lekarze alarmują i wskazują na Czechy, gdzie zachorowało już blisko osiem tysięcy osób.
  • Stary konflikt w PiS wraca? Były wicepremier: Miałem problemy z Kurskim
    - Ja z Jackiem Kurskim miałem swoje problemy, bo jego stacja mnie kiedyś zaatakowała. Ale godzimy się na wspólną pracę, bo chodzi nam o odzyskanie Polski z rąk ludzi, którzy rządzą - powiedział w Graffiti Piotr Gliński. Były wicepremier odniósł się także do krytyki PiS płynącej z otoczenia prezydenta oraz komentował podział w krakowskim oddziale partii.
  • Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Zeznania Mariusza Kamińskiego
    We wtorek rozpoczęło się posiedzenie komisji śledczej ds. Wyborów kopertowych. Jednym z przesłuchiwanych będzie Mariusz Kamiński. Były szef MSWiA zaledwie dzień wcześniej zeznawał ws. Afery wizowej.
  • Mocne słowa Piotra Glińskiego: Ubecki podpułkownik
    - Mamy do czynienia z procesem staczania się od demokracji do dyktatury. Zewnętrzne siły państw oraz instytucji 15 października były duże, to pewnie zdecydowało o zmianie władzy - powiedział Piotr Gliński w Graffiti. Były minister kultury nie szczędził gorzkich słów wobec swojego następcy z PO. - Działa jak ubecki podpułkownik - powiedział poseł PiS.
  • Konkurs na nazwę myśliwca F-35. Poznaliśmy finałowe zestawienie
    Halny? Husarz? A może jeszcze trzy inne propozycje? Przed takim wyborem stoją internauci w konkursie Sztabu Generalnego Wojska Polska. Zostało jeszcze kilka dni, aby wybrać nazwę dla polskiego myśliwca F-35. Ostateczne wyniki podane zostaną 29 kwietnia, a autor wygranej pozycji weźmie udział w prezentacji amerykańskiego myśliwca.
  • Manul Mania zdyskwalifikowany z konkursu. Politycy nie kryją oburzenia
    Sprawa jest poważna - zaalarmował w mediach społecznościowych Mateusz Morawiecki. Polski manul imieniem Mania został zdyskwalifikowany z konkursu na najpiękniejszego przedstawiciela gatunku. Jak podało poznańskie zoo, zwierzę nie pogodziło się z decyzją. Głos w tej sprawie zabrała również Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy.

Informacje sportowe

Źródła nie znaleziono

Kultura

Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach zaprasza w najbliższy piątek 3 lutego 2023 roku o godz. 17.00 na spotkanie poetyckie w ramach cyklu Poezja w bibliotece. Gościem będzie chojniczanin Radosław Ginter, który przybliży swoją dotychczasową twórczość i opowie o swojej pasji, jaką jest poezja. Zapraszamy serdecznie! Czytelnia Miejska Biblioteka Publiczna ul. Wysoka 3 89-600 Chojnice

Historia

Druga Debata Regionalna w Przechlewie

Kolejna, Druga Debata Regionalna za nami (pierwsza odbyła się w Konarzynach). Tym razem 20.10.2023 r. stolicą historii regionu stało się Przechlewo (pow. człuchowski). Debatę poprzedziła promocja najnowszej książki Krzysztofa Michałowskiego “Przechlewo i okolice na dawnych pocztówkach”. W pierwszej części debaty regionaliści Ziemi bytowskiej, chojnickiej i człuchowskiej omawiali

Więcej…

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Wesołych Świąt życzy MBP w Chojnicach

Sport

XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej

W okresie przedświątecznym w Szkole Podstawowej nr 8 w Chojnicach odbył się XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej. Były to szachy błyskawiczne. Szachiści rozegrali 9 rund, po 10 minut na partię dla zawodnika. Kojarzenie odbywało się

Więcej…

Samorząd

Uroczystość nadania szkole w Sąpolnie imienia TOW "Gryf Pomorski"

Drugiego czerwca 2023 roku w piątek w Szkole Podstawowej w Sąpolnie odbyła się doniosła uroczystość nadania imienia Tajnej Organizacji Wojskowej

Więcej…

Styl życia

Spotkanie z Panem Stanisławem Michalkiewiczem

15.07. o godzinie 17:00 w Starej Kaszarni na ul. Dworcowej 13 w Człuchowie, zapraszamy na otwarte spotkanie z Panem

Stanisławem Michalkiewiczem - prawnikiem, nauczycielem akademickim, publicystą, autorem wielu książek, byłym członkiem Trybunału Stanu. Wstęp wolny.

Ponadto, lokalni działacze Konfederacji zapraszają na konferencję prasową na chojnickim Starym Rynku, 15.07. o godzinie 12:00.

Więcej…

Czas wolny

XXII Turniej Szachowy w Chojnicach

 

UKS "Ósemka" w Chojnicach 16 grudnia zaprasza na XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej.

 
ORGANIZATOR: Uczniowski Klub Sportowy „ÓSEMKA” Chojnice oraz Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Pawła II
PZU – Sponsor strategiczny UKS „ÓSEMKA” Chojnice


WSPÓŁORGANIZATOR I SPONSOR: Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe w Chojnicach – zadanie publiczne jest
współfinansowane ze środków otrzymanych z Powiatu Chojnickiego i Gminy Miejskiej Chojnice.


CEL IMPREZY:
Więcej…