czwartek 26 listopad 2020
panorama-chojnice-01
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wojciech Sumliński na kartach trylogii o śledztwie w sprawie najbardziej tajemniczego mordu w nieodległej historii Polski (lata 80-te XX w) dokonanego na księdzu Jerzym Popiełuszce udowadnia niezbicie, że

to nie historia. Bowiem ona wciąż trwa.

Czy kolejny dowód tej prawdy pojawił się przed kilkoma dniami w Chojnicach w nocy z niedzieli na poniedziałek, z 25 na 26 października? W noc tę zniknął wieniec złożony uroczyście pod pewnym Pomnikiem. Nie poleżał nawet kilkunastu godzin. Napis na wieńcu glosil: "KŁAMCY NADAL NISZCZĄ TWOJĄ PAMIĘĆ". W hołdzie ks. Popiełuszce podpisali się Rodacy z Chojnickiego Klubu Konfederacji. Cytat, zaczerpnięty z pewnej ballady, w pełniejszej wersji brzmiał: "oni wciąż się boją, tyle lat po zbrodni Niszczą pamięć Twoją".
36 lat po zbrodni.
Czyżby komuś także w Chojnicach zależało, aby najmniejsza nawet odrobina prawdziwej sutanny świętego kapłana nie wypłynęła spod mętnych od kłamstwa wód tamy we Włocławku? Czy też wyjaśnienie zagadki jest bardziej prozaiczne? Wszak za kilka dni mamy Święto Zmarłych.
Bydgoszcz. Jest wieczór 19 pazdziernika 1984 roku. Roku Orwellowskiego. Zapadają ciemności. Świętej cierpliwości święty kapłan Jerzy Popiełuszko wsiada do samochodu wraz ze swym kierowcą Waldemarem Chrostowskim.
Na wysokości miejscowości Górsk samochód zostaje zatrzymany przez czterech okrutnych sługusów tzw. bezpieki, a ks. Jerzy zabrany w nieznane kazamaty.
Plan? Torturować "do granicy zawału", aż święty kapłan zgodzi sie zostać agentem tzw Służby Bezpieczeństwa pod bokiem Papieża Jana Pawła II na Watykanie.
Nie zgodził się.
25 października 1984 rybacy kłusujący nocą pod tamą widzą z ukrycia podjeżdżający samochód. Coś ciężkiego zostaje wrzucone do wody. Jeden z rybaków, będący najbliżej, dostrzega coś więcej..
26 października 1984 zostaje zarządzone poszukiwanie na tamie. Przyjeżdża kilka ekip płetwonurków. Ale to nie to poszukiwanie ciała, które ma być ogłoszone całemu światu..
Za rozmowę na ulicy na temat TEJ DATY można zostać zatrzymanym w areszcie.
Odnalezienie Ciała w świetle kamer odbywa się 5 dni później, 31 X 1984 roku.
Data zamordowania do dziś obowiązująca głosi: 19 października.

PS. 21 października 1984 roku. Do drzwi Barbary Janiszewskiej i jej męża puka bezpieka. Pyta tych z jednej strony najbardziej zaufanych przyjaciół księdza Jerzego, a z drugiej lekarzy mających pod opieką zdrowie kapłana: - "jakie leki przyjmuje ks Popiełuszko?" - To tylko jeden z miliona szczegółów ze śledztwa prokuratora Witkowskiego opisanego w książkach Wojciech Sumlińskiego:
Tom I -"Kto naprawdę go zabił?
Tom II - "Teresa Trawa Robot"
To. III - "Lobotomia 3.0"

Z kraju i ze świata

Informacje sportowe

 • 14 medali Polaków, dominacja USA. Prognoza medalowa na igrzyska w Tokio
  Równo rok przed otwarciem letnich igrzysk olimpijskich w Tokio analityczny serwis Gracenote przewiduje, że klasyfikację medalową z wyraźną przewagą nad resztą stawki wygrają Stany Zjednoczone. Na kolejnych miejscach typowani są reprezentanci Chin oraz gospodarze imprezy, Japończycy. Polska znalazła się w pierwszej dwudziestce.
 • Lewandowski doścignął Raula. Wskoczył na podium najskuteczniejszych
  Robert Lewandowski ma ogromne powody do zadowolenia po środowym meczu Ligi Mistrzów z Salzburgiem. Jego Bayern wygrał 3:1 i awansował z pierwszego miejsca w grupie do fazy pucharowej, a on sam mógł cieszyć się z wyjątkowego trafienia. Gol strzelony mistrzom Austrii pozwolił Polakowi wskoczyć na podium najlepszych strzelców w historii elitarnych rozgrywek.
 • Inter bezradny. Real łaskawy w wymierzaniu kary
  Inter Mediolan przegrał na własnym boisku z Realem Madryt 0:2 w 4. kolejce fazy grupowej Ligi Mistrzów. Grająca przez większą część meczu w osłabieniu drużyna gospodarzy została łagodnie potraktowana przez oszczędzających siły Królewskich. Na dwie kolejki przed końcem tej fazy rozgrywek szanse Interu na wyjście z grupy są już iluzoryczne.
 • Lewandowski strzelił i dogonił legendę. Bayern z awansem w Lidze Mistrzów
  Bayern Monachium jest już pewny awansu do 1/8 finału Ligi Mistrzów. W czwartej kolejce fazy grupowej obrońcy tytułu dość długo się męczyli, ale ostatecznie z RB Salzburg na własnym boisku wygrali pewnie, bo 3:1. Jednego z goli strzelił Robert Lewandowski.
 • Bayern - Salzburg [RELACJA]
  W meczu 4. kolejki Ligi Mistrzów Bayern pokonał u siebie Salzburg 3:1, dzięki czemu zapewnił sobie awans do fazy pucharowej z pierwszego miejsca. Swoją 71. bramkę w rozgrywkach zdobył Robert Lewandowski. Tak relacjonowaliśmy mecz Bayern - Salzburg w eurosport.pl

Kultura

ZAPRASZAMY W MASECZKACH NA WERNISAŻ WYSTAWY ŚLADY W SOBOTĘ 27 CZERWCA O GODZINIE 17:00

Więcej…

Historia

Rocznica śmierci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki

Wojciech Sumliński na kartach trylogii o śledztwie w sprawie najbardziej tajemniczego mordu w nieodległej historii Polski (lata 80-te XX w) dokonanego na księdzu Jerzym Popiełuszce udowadnia niezbicie, że

Więcej…

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Sport

Inauguracja Kaszuby Biegają 2020 już w tę sobotę

Już w tę sobotę i niedzielę inauguracja Kaszuby Biegają 2020, IV Marszobieg Wiedzy o 66. Kaszubskim Pułku Piechoty, a także pierwszy turniej

Więcej…

Samorząd

Styl życia

Czas wolny

Osiedle Kolejarz Prochowa zorganizwało imprezę osiedlową

Dnia 31 sierpnia w godzinach 13:00-18:00 odbyła się Impreza Osiedlowa organizowana przez Zarząd Osiedla Kolejarz Prochowa i Urząd Miejski w Chojnicach. Impreza odbywała się na

Więcej…