czwartek 21 październik 2021
panorama-chojnice-01
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wojciech Sumliński na kartach trylogii o śledztwie w sprawie najbardziej tajemniczego mordu w nieodległej historii Polski (lata 80-te XX w) dokonanego na księdzu Jerzym Popiełuszce udowadnia niezbicie, że

to nie historia. Bowiem ona wciąż trwa.

Czy kolejny dowód tej prawdy pojawił się przed kilkoma dniami w Chojnicach w nocy z niedzieli na poniedziałek, z 25 na 26 października? W noc tę zniknął wieniec złożony uroczyście pod pewnym Pomnikiem. Nie poleżał nawet kilkunastu godzin. Napis na wieńcu glosil: "KŁAMCY NADAL NISZCZĄ TWOJĄ PAMIĘĆ". W hołdzie ks. Popiełuszce podpisali się Rodacy z Chojnickiego Klubu Konfederacji. Cytat, zaczerpnięty z pewnej ballady, w pełniejszej wersji brzmiał: "oni wciąż się boją, tyle lat po zbrodni Niszczą pamięć Twoją".
36 lat po zbrodni.
Czyżby komuś także w Chojnicach zależało, aby najmniejsza nawet odrobina prawdziwej sutanny świętego kapłana nie wypłynęła spod mętnych od kłamstwa wód tamy we Włocławku? Czy też wyjaśnienie zagadki jest bardziej prozaiczne? Wszak za kilka dni mamy Święto Zmarłych.
Bydgoszcz. Jest wieczór 19 pazdziernika 1984 roku. Roku Orwellowskiego. Zapadają ciemności. Świętej cierpliwości święty kapłan Jerzy Popiełuszko wsiada do samochodu wraz ze swym kierowcą Waldemarem Chrostowskim.
Na wysokości miejscowości Górsk samochód zostaje zatrzymany przez czterech okrutnych sługusów tzw. bezpieki, a ks. Jerzy zabrany w nieznane kazamaty.
Plan? Torturować "do granicy zawału", aż święty kapłan zgodzi sie zostać agentem tzw Służby Bezpieczeństwa pod bokiem Papieża Jana Pawła II na Watykanie.
Nie zgodził się.
25 października 1984 rybacy kłusujący nocą pod tamą widzą z ukrycia podjeżdżający samochód. Coś ciężkiego zostaje wrzucone do wody. Jeden z rybaków, będący najbliżej, dostrzega coś więcej..
26 października 1984 zostaje zarządzone poszukiwanie na tamie. Przyjeżdża kilka ekip płetwonurków. Ale to nie to poszukiwanie ciała, które ma być ogłoszone całemu światu..
Za rozmowę na ulicy na temat TEJ DATY można zostać zatrzymanym w areszcie.
Odnalezienie Ciała w świetle kamer odbywa się 5 dni później, 31 X 1984 roku.
Data zamordowania do dziś obowiązująca głosi: 19 października.

PS. 21 października 1984 roku. Do drzwi Barbary Janiszewskiej i jej męża puka bezpieka. Pyta tych z jednej strony najbardziej zaufanych przyjaciół księdza Jerzego, a z drugiej lekarzy mających pod opieką zdrowie kapłana: - "jakie leki przyjmuje ks Popiełuszko?" - To tylko jeden z miliona szczegółów ze śledztwa prokuratora Witkowskiego opisanego w książkach Wojciech Sumlińskiego:
Tom I -"Kto naprawdę go zabił?
Tom II - "Teresa Trawa Robot"
To. III - "Lobotomia 3.0"

Z kraju i ze świata

Informacje sportowe

 • Napoli - Legia [RELACJA]
  Do 76. minuty Legia Warszawa utrzymywała bezbramkowy wynik na boisku w Neapolu. Końcówka należała jednak do drużyny prowadzonej przez Luciano Spalettiego. W trzeciej kolejce Ligi Europy Napoli wygrało z mistrzem Polski 3:0.
 • Dramatyczna końcówka i wysoka porażka Legii w Neapolu
  Legia Warszawa z pierwszą porażką w fazie grupowej Ligi Europy. Mistrzowie Polski przegrali w Neapolu z Napoli 0:3, choć długo skutecznie się bronili. Wszystkie gole dla miejscowych padły w ostatnim kwadransie i doliczonym czasie gry. Mimo niekorzystnego wyniku Legia pozostała liderem grupy C.
 • Terminarz meczów Legii w Lidze Europy
  Legia Warszawa z pierwszą porażką w Lidze Europy. Mistrzowie Polski dali się pokonać 3:0 Napoli w wyjazdowym meczu 3. kolejki rozgrywek, ale wciąż prowadzą w grupie. Sprawdź tabelę i terminarz Legii w Lidze Europy.
 • Polki postawiły się faworytkom. Cenny punkt w eliminacjach mundialu
  Dobry występ reprezentacji Polski kobiet w eliminacjach mistrzostw świata. W trzecim meczu grupowym Biało-Czerwone zremisowały w Łodzi z faworyzowaną Norwegią 0:0. Już we wtorek powalczą o punkty w Tychach z Albanią.
 • Katastrofa Grabary w Lidze Konferencji. Wyleciał z boiska już w pierwszych minutach
  Wielki pech Kamila Grabary w Lidze Konferencji. Już na samym początku spotkania bramkarz FC Kopenhaga obejrzał czerwoną kartkę. Jego zespół przegrał z PAOK Saloniki 1:2. W składzie gości wystąpił reprezentant Polski Karol Świderski.

Kultura

ZAPRASZAMY W MASECZKACH NA WERNISAŻ WYSTAWY ŚLADY W SOBOTĘ 27 CZERWCA O GODZINIE 17:00

Więcej…

Historia

S. Adelgunda Tumińska - Rocznica śmierci

W rocznicę gwałtu oraz morderstwa s. Adelgund Tumińskiej przez żołnierzy Armii Czerwonej w 1945 roku, delegacje m. in. Rycerzy Zakonu Kolumba, Klubów Konfederacji z Chojnic oraz Człuchowa, złożyły wieńce i

Więcej…

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Sport

Inauguracja Kaszuby Biegają 2020 już w tę sobotę

Już w tę sobotę i niedzielę inauguracja Kaszuby Biegają 2020, IV Marszobieg Wiedzy o 66. Kaszubskim Pułku Piechoty, a także pierwszy turniej

Więcej…

Samorząd

Styl życia

Czas wolny

Osiedle Kolejarz Prochowa zorganizwało imprezę osiedlową

Dnia 31 sierpnia w godzinach 13:00-18:00 odbyła się Impreza Osiedlowa organizowana przez Zarząd Osiedla Kolejarz Prochowa i Urząd Miejski w Chojnicach. Impreza odbywała się na

Więcej…