niedziela 22 maj 2022
panorama-kwiecien-13
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wojciech Sumliński na kartach trylogii o śledztwie w sprawie najbardziej tajemniczego mordu w nieodległej historii Polski (lata 80-te XX w) dokonanego na księdzu Jerzym Popiełuszce udowadnia niezbicie, że

to nie historia. Bowiem ona wciąż trwa.

Czy kolejny dowód tej prawdy pojawił się przed kilkoma dniami w Chojnicach w nocy z niedzieli na poniedziałek, z 25 na 26 października? W noc tę zniknął wieniec złożony uroczyście pod pewnym Pomnikiem. Nie poleżał nawet kilkunastu godzin. Napis na wieńcu glosil: "KŁAMCY NADAL NISZCZĄ TWOJĄ PAMIĘĆ". W hołdzie ks. Popiełuszce podpisali się Rodacy z Chojnickiego Klubu Konfederacji. Cytat, zaczerpnięty z pewnej ballady, w pełniejszej wersji brzmiał: "oni wciąż się boją, tyle lat po zbrodni Niszczą pamięć Twoją".
36 lat po zbrodni.
Czyżby komuś także w Chojnicach zależało, aby najmniejsza nawet odrobina prawdziwej sutanny świętego kapłana nie wypłynęła spod mętnych od kłamstwa wód tamy we Włocławku? Czy też wyjaśnienie zagadki jest bardziej prozaiczne? Wszak za kilka dni mamy Święto Zmarłych.
Bydgoszcz. Jest wieczór 19 pazdziernika 1984 roku. Roku Orwellowskiego. Zapadają ciemności. Świętej cierpliwości święty kapłan Jerzy Popiełuszko wsiada do samochodu wraz ze swym kierowcą Waldemarem Chrostowskim.
Na wysokości miejscowości Górsk samochód zostaje zatrzymany przez czterech okrutnych sługusów tzw. bezpieki, a ks. Jerzy zabrany w nieznane kazamaty.
Plan? Torturować "do granicy zawału", aż święty kapłan zgodzi sie zostać agentem tzw Służby Bezpieczeństwa pod bokiem Papieża Jana Pawła II na Watykanie.
Nie zgodził się.
25 października 1984 rybacy kłusujący nocą pod tamą widzą z ukrycia podjeżdżający samochód. Coś ciężkiego zostaje wrzucone do wody. Jeden z rybaków, będący najbliżej, dostrzega coś więcej..
26 października 1984 zostaje zarządzone poszukiwanie na tamie. Przyjeżdża kilka ekip płetwonurków. Ale to nie to poszukiwanie ciała, które ma być ogłoszone całemu światu..
Za rozmowę na ulicy na temat TEJ DATY można zostać zatrzymanym w areszcie.
Odnalezienie Ciała w świetle kamer odbywa się 5 dni później, 31 X 1984 roku.
Data zamordowania do dziś obowiązująca głosi: 19 października.

PS. 21 października 1984 roku. Do drzwi Barbary Janiszewskiej i jej męża puka bezpieka. Pyta tych z jednej strony najbardziej zaufanych przyjaciół księdza Jerzego, a z drugiej lekarzy mających pod opieką zdrowie kapłana: - "jakie leki przyjmuje ks Popiełuszko?" - To tylko jeden z miliona szczegółów ze śledztwa prokuratora Witkowskiego opisanego w książkach Wojciech Sumlińskiego:
Tom I -"Kto naprawdę go zabił?
Tom II - "Teresa Trawa Robot"
To. III - "Lobotomia 3.0"

Z kraju i ze świata

Informacje sportowe

 • Roland Garros 2022. Plan transmisji 1. dnia turnieju
  Zaczynamy drugi w tym roku turniej wielkoszlemowy. Już w pierwszym meczu na kortach im. Rolanda Garrosa zobaczymy Magdę Linette. W niedzielę zagra również jeden z faworytów męskiej imprezy Carlos Alcaraz. Początek spotkań o godz. 11:00.
 • Mistrzowska feta Lecha Poznań
  Lech Poznań hucznie świętuje ósme w historii klubu mistrzostwo Polski w piłce nożnej. Po ostatnim meczu ligowym z Zagłębiem Lubin piłkarze Kolejorza ruszyli specjalnym autobusem w trasę po stolicy Wielkopolski, gdzie mogli bawić się razem z tysiącami miejscowych kibiców.
 • Fiorentina pokonała Juventus i zagra w pucharach
  Fiorentina pokonała Juventus 2:0 w ostatniej kolejce Serie A i zapewniła sobie udział w Lidze Konferencji Europy. 85 minut w barwach gospodarzy zagrał Krzysztof Piątek. W niedzielę poznamy mistrza Włoch – zostanie nim AC Milan lub Inter.
 • Do trzech razy sztuka. Puchar Niemiec dla RB Lipsk
  Po dwóch przegranych finałach, piłkarze RB Lipsk w końcu dopięli swego i zdobyli pierwszy Puchar Niemiec w historii klubu. Drużyna prowadzona przez trenera Domenico Tedesco po rzutach karnych pokonała SC Freiburg, który od 57. minuty grał w przewadze. Po 120 minutach gry był remis 1:1.
 • Kylian Mbappe zostaje w Paryżu
  Kilkumiesięczne spekulacje dobiegły końca. Kylian Mbappe podjął decyzję dotyczącą swojej przyszłości. Piłkarz, który od 2017 roku występuje w barwach Paris Saint-Germain zdecydował się przedłużyć umowę ze swoim dotychczasowym pracodawcą. Tym samym paryżanie w pokonanym polu zostawili Real Madryt.

Kultura

Zapraszamy na FERIE W MUZEUM - do 25 lutego, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 15:00

W programie:

Więcej…

Historia

77 rocznica męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej

W dniu 15.02.2022 Delegacja Klubów Konfederacji uczestniczyła w obchodach 77 rocznicy męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej. Uroczystości rozpoczęły się od

Więcej…

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Domownicy Boga

Ks. Szymon Gwardzik Chojnice

Więcej…

Sport

Zakończenie sezonu biegowego w Chwaszczynie - Kaszuby Biegają

W najbliższą sobotę w Chwaszczynie oficjalne zakończenie sezonu biegowego na Kaszubach. Biegowe Mikołajki będą ostatnim etapem cyklu

Więcej…

Samorząd

Koncert charytatywny dla Ukrainy w Orliku - Leśno. Cz.2

Występy artystyczne przeplatała zbiórka finansowa oraz licytacja aukcyjna na rzecz Ukrainy. Jednym z przedmiotów był obraz Pałacu Prezydenckiego przekazany na licytację przez

Więcej…

Styl życia

Czas wolny

Osiedle Kolejarz Prochowa zorganizwało imprezę osiedlową

Dnia 31 sierpnia w godzinach 13:00-18:00 odbyła się Impreza Osiedlowa organizowana przez Zarząd Osiedla Kolejarz Prochowa i Urząd Miejski w Chojnicach. Impreza odbywała się na

Więcej…