piątek 19 kwiecień 2024
Chojnice
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W niedzielę 27.03.2022 o godz. 19:00 w sali konferencyjnej CEW w Chojnicach, ul. Piłsudskiego 30A, odbędzie się spotkanie autorskie z Wojciechem Sumlińskim i Marcinem Rolą. Wstęp wolny. Możliwość zakupu

książek.

 

"Wojciech Sumliński, urodzony w 1969 r. w Warszawie, psycholog i dziennikarz śledczy, absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pracował w pierwszym polskim zespole dziennikarzy śledczych w dzienniku „Życie", a następnie – m.in. w tygodniku „Wprost" i w Telewizji Polskiej. Jako freelancer był autorem i współautorem licznych publikacji oraz magazynów śledczych emitowanych w TVP: „Oblicza prawdy" i „30 minut" – ukazujących tajne operacje służb specjalnych w PRL-u i w III RP. Po publikacjach systematycznie podejmowano próby dyskredytowania autora, podważania wiarygodności i utrudniania prowadzonych przez dziennikarza śledztw procesami sądowymi, z których na łączną liczbę dwudziestu czterech dwadzieścia trzy zakończyły się jego wygraną. Najgłośniejszy z procesów dotyczył działalności założonej przez oficerów WSI spółki Megagaz, która doprowadziła do defraudacji siedmiuset milionów złotych przeznaczonych na budowę trzeciej nitki rurociągu naftowego „Przyjaźń". W korzystnych dla autora werdyktach Sąd Okręgowy oraz Sąd Apelacyjny w Warszawie określiły działalność autora jako „wzorcową pracę dziennikarza śledczego". Był laureatem licznych nagród dziennikarskich oraz Nagrody Ministra Spraw Wewnętrznych za cykl reportaży o nadgranicznej przestępczości zorganizowanej. Współautor publikacji ujawniających agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) pracujących pod „przykryciem dyplomatycznym" w ambasadzie rosyjskiej w Warszawie, po której siedemnastu rosyjskich szpiegów wyrzucono z Polski. Jako pierwszy ujawnił ściśle tajne akta świadka koronnego Jarosława Sokołowskiego, pseudonim Masa, oraz fakty całkowicie podważające obowiązującą wcześniej wersję najgłośniejszej i zarazem najbardziej tajemniczej zbrodni PRL-u – morderstwa księdza Jerzego Popiełuszki. Swoje wnioski na temat tajnej rzeczywistości III RP zawarł w licznych publikacjach, reportażach telewizyjnych i scenariuszu filmowym napisanym na zlecenie Agencji Filmowej Telewizji Polskiej oraz w trzynastu książkach – na kanwie sześciu z nich powstały audiobooki czytane przez Jerzego Zelnika – z których każda uzyskała statut bestsellera sieci Empik. Większość książek została napisana już po próbie aresztowania i próbie samobójczej autora, będącej konsekwencją kombinacji operacyjnej służb specjalnych i spisku zawiązanego na szczytach władzy – mającego na celu zatrzymanie dziennikarskich śledztw Wojciecha Sumlińskiego – co potwierdziły wszystkie uniewinniające autora, prawomocne wyroki sądowe, w tym wydany w grudniu 2015 oraz we wrześniu 2016 roku wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie. Ostatni z wyroków potwierdził, że autor padł ofiarą prowokacji i kombinacji operacyjnej służb specjalnych oraz najważniejszych osób w państwie, z urzędującym prezydentem Bronisławem Komorowskim, urzędującym szefem ABW Krzysztofem Bondarykiem, przewodniczącym Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych Pawłem Grasiem oraz pułkownikiem WSI Leszkiem Tobiaszem na czele.

W lutym 2016 ujawnione zostały informacje, wcześniej obwarowane klauzulą tajności, potwierdzające, że Wojciech Sumliński był najbardziej inwigilowanym przez służby specjalne dziennikarzem śledczym w Polsce.

Począwszy od 2016 autor wydaje książki we współpracy z majorem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Tomaszem Budzyńskim, byłym szefem delegatury ABW w Lublinie, któremu podlegało kilkuset oficerów i funkcjonariuszy służb specjalnych – dotąd napisali wspólnie pięć książek.

Dotychczas, łącznie, książki Wojciecha Sumlińskiego zostały sprzedane w liczbie ponad siedmiuset tysięcy egzemplarzy, co czyni go jednym z najbardziej poczytnych współczesnych polskich autorów.

Po traumatycznych doświadczeniach założył własne wydawnictwo WSR i poświęcił się nieomal wyłącznie działalności pisarskiej. Mieszka w Białej Podlaskiej, jest żonaty, ma czworo dzieci."

 

"Marcin Rola dziennikarz, redaktor naczelny Telewizji wRealu24, największej tego typu telewizji w sieci. Swoją przygodę z mediami i dziennikarstwem rozpoczynał ponad osiem lat temu. W 2015 roku wraz ze swoim wspólnikiem, operatorem Adamem Zięciną założył Telewizję i portal wRealu24, w dość krótkim czasie to medium stało się jednym z bardziej popularnych i najczęściej wybieranych przez Polaków źródłem informacji w internecie. Jako pierwszy w Polsce bez politycznej poprawności zrobił debatę o stosunkach polsko-żydowskich, w której starli się ze sobą Szewach Weiss z Grzegorzem Braunem. Marcin Rola nigdy nie ukrywa swoich poglądów i często komentuje w dość mocnym stylu rzeczywistość polityczno, społeczną w Polsce. Jest znany ze swojego ciętego języka co przysporzyło mu zarówno ogrom fanów i widzów jak też sporą rzeszę przeciwników. W 2020 roku przez cenzurę ideologiczną portali społecznościowych takich jak YouTube i Facebook powołał do życia Klub Wolnych Mediów i projekt "polskiego YouTuba" portalu Polaków w 100% z polskim kapitałem i infrastrukturą, która znajdowała by się w Polsce. Od lat zabiega także wśród polskich polityków by prawnie uregulować w Polsce kwestie cenzurowania ideologicznego i prewencyjnego polskich użytkowników portali społecznościowych przez Big Tech."

Kultura

Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach zaprasza w najbliższy piątek 3 lutego 2023 roku o godz. 17.00 na spotkanie poetyckie w ramach cyklu Poezja w bibliotece. Gościem będzie chojniczanin Radosław Ginter, który przybliży swoją dotychczasową twórczość i opowie o swojej pasji, jaką jest poezja. Zapraszamy serdecznie! Czytelnia Miejska Biblioteka Publiczna ul. Wysoka 3 89-600 Chojnice

Historia

Druga Debata Regionalna w Przechlewie

Kolejna, Druga Debata Regionalna za nami (pierwsza odbyła się w Konarzynach). Tym razem 20.10.2023 r. stolicą historii regionu stało się Przechlewo (pow. człuchowski). Debatę poprzedziła promocja najnowszej książki Krzysztofa Michałowskiego “Przechlewo i okolice na dawnych pocztówkach”. W pierwszej części debaty regionaliści Ziemi bytowskiej, chojnickiej i człuchowskiej omawiali

Więcej…

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Wesołych Świąt życzy MBP w Chojnicach

Sport

XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej

W okresie przedświątecznym w Szkole Podstawowej nr 8 w Chojnicach odbył się XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej. Były to szachy błyskawiczne. Szachiści rozegrali 9 rund, po 10 minut na partię dla zawodnika. Kojarzenie odbywało się

Więcej…

Samorząd

Uroczystość nadania szkole w Sąpolnie imienia TOW "Gryf Pomorski"

Drugiego czerwca 2023 roku w piątek w Szkole Podstawowej w Sąpolnie odbyła się doniosła uroczystość nadania imienia Tajnej Organizacji Wojskowej

Więcej…

Styl życia

Spotkanie z Panem Stanisławem Michalkiewiczem

15.07. o godzinie 17:00 w Starej Kaszarni na ul. Dworcowej 13 w Człuchowie, zapraszamy na otwarte spotkanie z Panem

Stanisławem Michalkiewiczem - prawnikiem, nauczycielem akademickim, publicystą, autorem wielu książek, byłym członkiem Trybunału Stanu. Wstęp wolny.

Ponadto, lokalni działacze Konfederacji zapraszają na konferencję prasową na chojnickim Starym Rynku, 15.07. o godzinie 12:00.

Więcej…

Czas wolny

XXII Turniej Szachowy w Chojnicach

 

UKS "Ósemka" w Chojnicach 16 grudnia zaprasza na XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej.

 
ORGANIZATOR: Uczniowski Klub Sportowy „ÓSEMKA” Chojnice oraz Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Pawła II
PZU – Sponsor strategiczny UKS „ÓSEMKA” Chojnice


WSPÓŁORGANIZATOR I SPONSOR: Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe w Chojnicach – zadanie publiczne jest
współfinansowane ze środków otrzymanych z Powiatu Chojnickiego i Gminy Miejskiej Chojnice.


CEL IMPREZY:
Więcej…