sobota 30 wrzesień 2023
panorama-chojnice-czerwiec-04
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

W sobotę 26 listopada 2022r w Szkole Podstawowej Nr 8 odbył się XXI Regionalny Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej w

formule szachów błyskawicznych zorganizowany przez Uczniowski Klub Sportowy „Ósemka” Chojnice.


Minutą ciszy upamiętniono śp. Jana Myzyka, który zmarł 6 października 2022r. Jan Myzyk był zasłużonym szachistą, wieloletnim zawodnikiem UKS „Ósemka” Chojnice, wielokrotnym reprezentantem Klubu w szachowych rozgrywkach indywidualnych i drużynowych na szczeblu wojewódzkim i krajowym. Zdobył tytuł Kandydata na Mistrza Krajowego (ranking 2200). W ostatnich latach reprezentował Chojnice w rozgrywkach III Ligi Seniorów Województwa Pomorskiego, wcześniej w II Lidze Seniorów.
   

 
W obu grupach turniejowych rozgrywki odbywały się w systemie szwajcarskim  na dystansie 9 rund, po 10 minut na partię dla zawodnika. Wyniki są publikowane na stronach turniejowych:
http://chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_6231/
http://chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_6232/

Do Chojnic zawitali szachiści z Gdyni, Gniezna, Tucholi, Człuchowa, Czerska, Lipusza, Brus i innych okolic. Zawody odbywały się w dwóch grupach turniejowych. W turnieju seniorskim zagrało 21 uczestników – juniorzy do 18 lat, seniorzy i seniorki. W turnieju dzieci do lat 14 udział wzięło 27 uczestników.


Zawody przebiegały sprawnie, w miłej atmosferze. Partie były zacięte a ich wyniki były chwilami zaskakujące. W turnieju seniorskim z bardzo dobrej strony pokazał się Paweł Warsiński z Lubni. Został on wyróżniony statuetką dla Najlepszego Zawodnika z Powiatu Chojnickiego. Zdobył 6 pkt., a w klasyfikacji generalnej zajął bardzo wysokie 3-cie miejsce.

Na wyróżnienie za dobrą grę zasługuje także Jakub Janta-Lipinski, który z Adrianem Grajczakiem – zwycięzcą całego turnieju, zremisował.

W grupie seniorskiej zagrało także 2 juniorów. Najlepiej wypadł Dominik Klejdysz z Kamienia Krajeńskiego, który wywalczył 5 pkt. W klasyfikacji generalnej uzyskał 9-te miejsce.

W turnieju juniorów do lat 14 młodzi szachiści dzielnie radzili sobie podczas rozgrywania partii. Dla niektórych były to pierwsze zawody. Maluchy miały możliwość poznać zasady rozgrywania turniejów. Najmłodsi uczestnicy turnieju mają 6 lat. Było ich aż czworo. Przedszkole Niepubliczne Jarzębinka z Chojnic reprezentował Aleksander Kopiszka, który zdobył 3 pkt.
Rewelacyjnie zaprezentował się ośmioletni Igor Ziomek z UKS MDK Gdynia wygrywając wszystkie partie spośród dziewięciu – tym samym wygrywając cały turniej juniorski.    

Zawody przyczyniły się do integracji środowiska szachowego i podniesienia umiejętności szachowych uczestników. Rywalizacja podczas sportowych zmagań przebiegała w atmosferze fair – play.
    
A oto dokładne rezultaty turniejów:                  
Seniorzy:
1. Adrian Grajczak- UKS WDA Lipusz- 8,5 pkt.
2. Damian Wenelski- Husaria Biesiekierz- 7 pkt.
3. Paweł Warsiński- UKS WDA Lipusz- 6 pkt.
4. Paweł Paluszkiewicz- UKS ÓSEMKA Chojnice- 5,5 pkt.
5. Jakub Janta – Lipinski- UKS WDA Lipusz- 5,5 pkt.

Seniorki:
1. Elżbieta Gmura- Człuchów- 4 pkt.
2. Monika Gmura-Cukierska- Człuchów- 3,5 pkt.
3. Anna Majewska- UKS ÓSEMKA Chojnice- 3,5 pkt.

Juniorzy do 18 lat:
1. Dominik Klejdysz- UKS ÓSEMKA Chojnice/Kamień Kr.- 5 pkt.
2. Antoni Prus- LKS CHROBRY Gniezno- 4 pkt.

Juniorki do 14 lat:
1. Julia Kolińska- MLKS TUCHOLANKA Tuchola- 6 pkt.
2. Agnieszka Kitowska- Chojnice- 6 pkt.
3. Marta Kitowska- UKS ÓSEMKA Chojnice- 6 pkt.

Juniorki do 10 lat:
1. Natalia Drewczyńska- MLKS TUCHOLANKA Tuchola- 4,5 pkt.
2. Helenka Majchrzak- UKS ÓSEMKA Chojnice- 1 pkt.

Juniorzy do 14 lat:
1. Paweł Szyszka- Czyczkowy- 5 pkt.

Juniorzy do 12 lat:
1. Jan Lis- UKS ÓSEMKA Chojnice- 7 pkt.
2. Aleksander Szczęsny- Chojnice- 6 pkt.
3. Konrad Sarnowski- UKS ÓSEMKA Chojnice- 6 pkt.

Juniorzy do 10 lat:
1. Karol Koliński- MLKS Tucholanka Tuchola- 5 pkt.
2. Igor Rafiński- Brusy- 5 pkt.
3. Bartosz Wielewski- Człuchów- 5 pkt.

Juniorzy do 8 lat:
1. Igor Ziomek- UKS MDK Gdynia- 9 pkt.
2. Jan Majchrzak- UKS ÓSEMKA Chojnice- 4 pkt.
3. Antoni Ziomek- UKS MDK Gdynia- 3,5 pkt.

Puchary i medale sfinansowano z grantów z Urzędu Miejskiego oraz Starostwa Powiatowego w Chojnicach, nagrody rzeczowe ufundowane zostały przez UKS „Ósemka” Chojnice, a nagrody finansowe pochodziły z wpisowego uczestników turnieju.

    SPONSORZY: Kazimierz Trześniewski z Angowic oraz Gospodarstwo Agroturystyczne „Chotowianka” w Chotowej Małgorzaty Kochanowskiej – Czapiewskiej i Waldemara Czapiewskiego.
Waldemar Czapiewski to wychowanek UKS ÓSEMKA Chojnice, szachista, reprezentant klubu w wielu rozgrywkach szachowych również na szczeblu wojewódzkim, współtwórca wielu imprez organizowanych przez klub. Państwo Czapiewscy ufundowali okolicznościowe trofea sportowe w kształcie figury szachowej – skoczka.

Sędzią turnieju była IA Grażyna Turzyńska (arbiter klasy międzynarodowej FIDE).

Nad całością czuwał Zarząd UKS 8 Chojnice: Marzenna Osowicka – prezes, wiceprezes Jacek Lewiński oraz członkowie: Paweł Paluszkiewicz, Ala Sarnowska i Karol Gierszewski.

Zarząd Klubu serdecznie zaprasza na kolejne turnieje w Chojnicach.

Kultura

Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach zaprasza w najbliższy piątek 3 lutego 2023 roku o godz. 17.00 na spotkanie poetyckie w ramach cyklu Poezja w bibliotece. Gościem będzie chojniczanin Radosław Ginter, który przybliży swoją dotychczasową twórczość i opowie o swojej pasji, jaką jest poezja. Zapraszamy serdecznie! Czytelnia Miejska Biblioteka Publiczna ul. Wysoka 3 89-600 Chojnice

Historia

77 rocznica męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej

W dniu 15.02.2022 Delegacja Klubów Konfederacji uczestniczyła w obchodach 77 rocznicy męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej. Uroczystości rozpoczęły się od

Więcej…

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Wesołych Świąt życzy MBP w Chojnicach

Sport

Relacja i zdjęcia z turnieju tenisa stołowego

W minioną niedzielę w sali gimnastycznej chojnickiej Szkoły Podstawowej nr 8 odbył się XXI Turniej Tenisa Stołowego o

Więcej…

Samorząd

Uroczystość nadania szkole w Sąpolnie imienia TOW "Gryf Pomorski"

Drugiego czerwca 2023 roku w piątek w Szkole Podstawowej w Sąpolnie odbyła się doniosła uroczystość nadania imienia Tajnej Organizacji Wojskowej

Więcej…

Styl życia

Spotkanie z Panem Stanisławem Michalkiewiczem

15.07. o godzinie 17:00 w Starej Kaszarni na ul. Dworcowej 13 w Człuchowie, zapraszamy na otwarte spotkanie z Panem

Stanisławem Michalkiewiczem - prawnikiem, nauczycielem akademickim, publicystą, autorem wielu książek, byłym członkiem Trybunału Stanu. Wstęp wolny.

Ponadto, lokalni działacze Konfederacji zapraszają na konferencję prasową na chojnickim Starym Rynku, 15.07. o godzinie 12:00.

Więcej…

Czas wolny

Rodzinny grill Tradycji w diecezji Pelplińskiej

W poniedziałek 1 maja na godzinę 16:00 zapraszamy na tradycyjne nieszpory ze święta świętych apostołów Filipa i Jakuba. Po nich zapraszamy na

Więcej…