sobota 20 kwiecień 2024
panorama-chojnice-czerwiec-04
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Szczególnym miejscem posługi względem innego człowieka jest hospicjum. Pomoc medyczna w tym wyjątkowym miejscu skoncentrowana jest na leczeniu, mającym na celu

łagodzenie skutków choroby. Obejmuje także pomoc duchową, psychologiczną i socjalną sprawowaną nad pacjentem, a także obejmuje troską rodzinę pacjenta. Wyciągnięta pomocna dłoń względem osób chorych jest wyrazem szlachetności serca i troski o ich życie, a także obowiązkiem, ponieważ nie możemy obojętnie przechodzić obok ludzi będących w potrzebie. Dlatego po inicjatywach charytatywnych w szpitalach i domach dziecka, ministranci z Orlika razem z ich rodzicami i duszpasterzem o. Arkadiuszem oraz mistrzem iluzji Pawłem Czają odwiedzili osoby chore przebywające w hospicjach w Kościerzynie i Chojnicach. Artysta wystąpił jako klaun - iluzjonista, wraz z ministrantem przebranym za maskotkę przedstawiającą zajączka. Iluzjonista zaprezentował pacjentom sztuczki, wywołując u nich radość. Ministrant Oskar Mientki, który uczestniczył bezpośrednio w akcji dobroczynnej w przebraniu zajączka, podzielił się ze swoimi przeżyciami: Przyjechaliśmy do hospicjów, by ofiarować starszym ludziom trochę radości i uśmiechu. Byłem przebrany za maskotkę-zajączka, która cieszyła wszystkich pacjentów. Przedstawiliśmy też pokaz sztuki iluzji, który zaciekawił i rozbawił wszystkich. Byłem dumny z tego, co robiliśmy i cieszyłem się, że mogłem przyczynić się do radości pacjentów. Starsi ludzie byli bardzo wdzięczni i zadowoleni z naszej wizyty. Widziałem, jak emocje bijące od nich były pełne radości i wdzięczności. To był dla mnie niezapomniany i poruszający moment. W czasie spotkania wręczano im upominki – maskotki oraz widokówki z klasztorem w Orliku i obrazki Matki Bożej. O. Arkadiusz modlił się przy każdej osobie chorej, udzielając jej błogosławieństwa.

Na szczególne podkreślenie zasługuje to, że do powyższej akcji charytatywnej włączyły się także osoby ze świata kultury i sztuki, które przekazały upominki dla osób chorych w hospicjach. Były nimi: Krystyna Giżowska, Halina Frąckowiak, Andrzej Rybiński i Jan Wojdak, Kacprem Rybińskim i Piotr Szarek. Jak również iluzjoniści: Stanisław Czaja „Oriano” oraz Joanna i Paweł Czaja „Duo Paulo”. Włączyły się także znane i cenione zespoły takie jak: chór „Oremus” i schola „Mazurskie Słowiki” z Miłakowa z dyrygentką Honoratą Siergun - autorka tekstów utworów, które śpiewają znani piosenkarze, oraz chór dziecięcy „Sereno” z Łochowa z dyrygentką Izabelą Wiśniewską, a także chór „Pięciolinia” z Lini z dyrygentem Janem Szulcą. Znany piosenkarz i kompozytor Jan Wojdak lider zespołu „Wawele” i laureat „Orderu Uśmiechu”, który dla dzieci i młodzieży organizuje od wielu lat festiwale piosenki, nawiązując do akcji dobroczynnej organizowanej przez osoby z Orlika, stwierdził, że: Wiemy wszyscy, że nikt będący w chorobie lub w potrzebie nie chce być samotny. Dlatego pomoc niesiona z zewnątrz łączy się z pokonaniem samotności, a ta jak wiemy jest złym towarzyszem dla każdego człowieka, dla starszych chorych ludzi i dla tych najmłodszych czyli dzieci. Jednym i drugim pomaga więc sztuka. Ona łączy ludzi i pomaga nam we wszystkich sytuacjach życiowych zwłaszcza tych trudnych. A dla dzieci najlepszą terapią jest zabawa. Będąc z nimi niesiemy im za pośrednictwem szeroko pojętej sztuki nieocenioną pomoc. Bo oni wiedzą, że jesteśmy nawet przez ten niedługi czas właśnie z nimi i dla nich. Zatem bardzo ważne jest towarzyszenie i zainteresowanie się osobami samotnymi oraz chorymi. Dlatego pomoc osobom chorym jest wpisana w działalność ministrantów w Orliku. W ich priorytetowych założeniach jest posługa w niesieniu pomocy osobom, które potrzebują wsparcia. Hasłem ich dobroczynności jest: „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”. Znany i ceniony piosenkarz Andrzej Rybiński, który również zaangażował się w akcję dobroczynną organizowaną przez Orlik podkreślił, że: Pomagać dzieciom, to radość. Pomoc dzieciom chorym to obowiązek wszystkich ludzi. Tak samo jak wszelka pomoc osobom starszy i chorym. Pomoc to nie tylko przekazywanie pieniędzy; niesienie radości poprzez sztukę, to pomoc dla ducha, który jest również ważny. W myśl powyższych słów piosenkarza, dzieci i młodzież razem ze swoimi rodzicami i duszpasterzem o. Arkadiuszem oraz siostrami franciszkankami, a także z mieszkańcami, bardzo często organizują dzieła charytatywne połączone ze sztuką, by nieść pomoc.

Ministranci z Orlika, są już znani z częstych akcji dobroczynnych na rzecz pomocy chorym dzieciom, osobom starszym i dla rodzin z Ukrainy. Wydarzenia w Orliku takie jak: festyny, koncerty, turnieje sportowe i bale są zawsze wykonywane pod kierunkiem duszpasterza oraz ich rodziców, a zebrane fundusze w czasie ich organizacji przeznaczane są dla osób chorych. Oprócz powyższych wydarzeń, codziennie w kaplicy zakonnej w Orliku, duszpasterz modli się za osoby chore, o zdrowie dla nich, również za wszystkich, którzy opiekują się nimi oraz za dobroczyńców wszelkich akcji charytatywnych. Dzieła te doceniła nawet znana piosenkarka Krystyna Giżowska, która również dołączyła się do ich inicjatyw dobroczynnych. Stwierdziła, że: Świat w ostatnich czasach ogromnie przyśpieszył. Żyjemy szybko, intensywnie i chcemy osiągnąć możliwie jak najwięcej w życiu. Wydaje nam się, że będziemy zawsze piękni i młodzi. Nie myślimy o chorobach. Kiedy jednak to się stanie, świat wali nam się na głowę. W takich momentach wsparcia, odrobiny empatii i by ból stał się bardziej znośny, potrzeba cierpiącym najbardziej. Choroba najbardziej dotyka najmłodszych, które zamiast cieszyć się życiem i bawić się z rówieśnikami spędzają czas w szpitalu, walcząc z chorobą i tęsknią za domem oraz rodzicami. Akcja, którą zapoczątkował o. Arkadiusz Czaja i skupione wokół niego osoby o szlachetnym sercu, wrażliwe chcące pomóc potrzebującym to piękny dar serca. Każdy przecież może ofiarować coś co wywoła uśmiech na twarzy i pozwoli zapomnieć choć na chwilę o bólu. Może to być maskotka, piosenka, teatrzyk, sztuka iluzji lub żeby po prostu być i przytulić. O. Arkadiusz potrafi „zarazić” swoją pasją innych, a to piękna cecha, którą posiadają nieliczni. Cieszę się, że włącza w tę akcję również artystów – przyjaciół, a że do nich zaliczył również moją osobę, to wielkie wyróżnienie. Serdecznie pozdrawiam wszystkich, którzy wspierają dzieło o. Arkadiusza, a także tych, którzy pragną włączyć się w tę akcję.

Oprócz mieszkańców z Orlika i z okolicznych miejscowości oraz artystów, do akcji włączyły się licznie różne wspólnoty modlitewne, Franciszkański Zakon Świecki, „Margaretki” z Lini, Kamienicy Królewskiej, Załakowa i Miłakowa, wspólnota pielgrzymów z Kaszub, Warmii, Mazur i Kujaw, którzy również ofiarowali upominki oraz „Stowarzyszenie im. o. Władysława Włodyki” z Miłakowa, osoby z placówki „Dziennego Domu Pobytu” w Lini, a także dzieci, i ich rodzice oraz pracownicy przedszkola w Miłakowie. Również włączyli się do akcji dobroczynnej razem ze swoimi rodzinami, senator Bogusława Orzechowska, która z zawodu jest lekarzem, a także doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Karczewski, radny powiatu ostródzkiego Zbigniew Zabłocki, który jest zaangażowany w wielu dziełach charytatywnych na Warmii i Mazurach, w tym także w Caritasie; radny powiatu chojnickiego Marek Szmagliński, samorządowcy z Brus oraz wielu jeszcze innych osób i instytucji.

Wszystkie spotkania z osobami chorymi przebywających w hospicjum odbyło się w obecności personelu medycznego, a także przy współorganizacji księży kapelanów, którzy pełnią piękną i ofiarną posługę duszpasterską: ks. Stanisławem Stolc, ks. Wiesławem Badaszka i ks. Tomaszem Mońko. Organizatorzy akcji charytatywnej planują odwiedzić kolejne hospicja, szpitale i domy opieki społecznej oraz domy dziecka na terenie całej Polski. O. Arkadiusz podziękował wszystkim, którzy poświęcają się dla osób chorych w hospicjach, podkreślił ich wyjątkowe powołanie, doceniając także ich wielkie i szlachetne serce. Na zakończenie spotkania franciszkanin udzielił im i ich rodzinom oraz pacjentom błogosławieństwa. Postawa dobroczynna kształtuje serca ludzi ku dobru i z pewnością zaowocuje szlachetnością serc. Uczy szacunku do wszystkich ludzi i zauważenia drugiego człowieka będącego w potrzebie. Inicjatywa „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”, nabiera wyjątkowego znaczenia i rozmachu, co świadczy o wielkim i pięknym sercu tak wielu ludzi. Troska o osoby chore, starsze i samotne uszlachetnia oraz ubogaca nas samych.

Red. Bożenna Pomorska

Z kraju i ze świata

 • Sukces zbiórki dla Kornela Kłody. Udało się zebrać ogromną kwotę
  W niespełna dobę udało się zebrać cztery miliony złotych, których potrzebuje Kornel Kłoda. Nastolatek choruje na czerniaka, ma też przerzuty na inne narządy. O wsparcie dla niego apelowała m.in. Fundacja Polsat. W przyszłym tygodniu Kornel poleci do Bostonu na innowacyjne leczenie. - Ta pomoc uratowała mi życie - nie ma wątpliwości 15-latek.
 • Ostatnie Pokolenie zakłóciło wyścigi konne na Służewcu. Aktywiści obsypali się proszkiem
  Dwóch mężczyzn niespodziewanie wtargnęło na tor podczas sobotniej inauguracji sezonu wyścigów konnych na warszawskim Służewcu. Należą oni do grupy Ostatnie Pokolenie. Aktywiści rozsypali proszek, a chwilę później zostali ściągnięci przez ochronę. Na miejsce wezwano również policję, która ich zatrzymała. Najpewniej usłyszą zarzuty.
 • Największa wieś w Polsce. Niejedno miasteczko patrzy z zazdrością
  Chociaż formalnie jest wsią, zaskakuje wielkością i infrastrukturą, pokonując w tej kategorii wiele miasteczek w kraju. Największa wieś w Polsce to miejsce, które dynamicznie rozwija się, przyciągając coraz większą liczbę mieszkańców. Przyjrzymy się bliżej, czym charakteryzuje się Józefosław, bo o nim mowa, i co wpłynęło na jego imponujący rozkwit.
 • Warszawa. Pożar w wieżowcu. Pilna akcja strażaków
  Mężczyzna ewakuowany z balkonu na 10. piętrze trafił do szpitala z poparzeniami - to wynik pożaru wieżowca przy ulicy Igańskiej w Warszawie. - Trzypokojowe mieszkanie doszczętnie spłonęło - przekazał polsatnews.pl st. asp. Bogdan Smoter. Przyczyny zdarzenia bada policja.
 • Szlaki turystyczne dla początkujących. Nasze TOP 10 propozycji
  Turystyka górska przeżywa właśnie swój wielki renesans. Na szlakach we wszystkich pasmach górskich piechurów i rowerzystów nie brakuje. Jak rozpocząć swoją przygodę z górami? Z pewnością pomogą w tym proste, ale wymagające trasy, które przy okazji zaoferują piękne widoki i bliskość natury.
 • Pogrzeb Damiana Sobola. Wolontariusz odznaczony Orderem Odrodzenia Polski
  Przemyśl pożegnał Damiana Sobola, który zginął w izraelskim ostrzale konwoju humanitarnego. W trakcie pożegnania odczytano listy od najwyższych władz państwowych. Polski wolontariusz został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski.

Informacje sportowe

Źródła nie znaleziono

Kultura

Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach zaprasza w najbliższy piątek 3 lutego 2023 roku o godz. 17.00 na spotkanie poetyckie w ramach cyklu Poezja w bibliotece. Gościem będzie chojniczanin Radosław Ginter, który przybliży swoją dotychczasową twórczość i opowie o swojej pasji, jaką jest poezja. Zapraszamy serdecznie! Czytelnia Miejska Biblioteka Publiczna ul. Wysoka 3 89-600 Chojnice

Historia

Druga Debata Regionalna w Przechlewie

Kolejna, Druga Debata Regionalna za nami (pierwsza odbyła się w Konarzynach). Tym razem 20.10.2023 r. stolicą historii regionu stało się Przechlewo (pow. człuchowski). Debatę poprzedziła promocja najnowszej książki Krzysztofa Michałowskiego “Przechlewo i okolice na dawnych pocztówkach”. W pierwszej części debaty regionaliści Ziemi bytowskiej, chojnickiej i człuchowskiej omawiali

Więcej…

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Wesołych Świąt życzy MBP w Chojnicach

Sport

XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej

W okresie przedświątecznym w Szkole Podstawowej nr 8 w Chojnicach odbył się XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej. Były to szachy błyskawiczne. Szachiści rozegrali 9 rund, po 10 minut na partię dla zawodnika. Kojarzenie odbywało się

Więcej…

Samorząd

Uroczystość nadania szkole w Sąpolnie imienia TOW "Gryf Pomorski"

Drugiego czerwca 2023 roku w piątek w Szkole Podstawowej w Sąpolnie odbyła się doniosła uroczystość nadania imienia Tajnej Organizacji Wojskowej

Więcej…

Styl życia

Spotkanie z Panem Stanisławem Michalkiewiczem

15.07. o godzinie 17:00 w Starej Kaszarni na ul. Dworcowej 13 w Człuchowie, zapraszamy na otwarte spotkanie z Panem

Stanisławem Michalkiewiczem - prawnikiem, nauczycielem akademickim, publicystą, autorem wielu książek, byłym członkiem Trybunału Stanu. Wstęp wolny.

Ponadto, lokalni działacze Konfederacji zapraszają na konferencję prasową na chojnickim Starym Rynku, 15.07. o godzinie 12:00.

Więcej…

Czas wolny

XXII Turniej Szachowy w Chojnicach

 

UKS "Ósemka" w Chojnicach 16 grudnia zaprasza na XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej.

 
ORGANIZATOR: Uczniowski Klub Sportowy „ÓSEMKA” Chojnice oraz Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Pawła II
PZU – Sponsor strategiczny UKS „ÓSEMKA” Chojnice


WSPÓŁORGANIZATOR I SPONSOR: Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe w Chojnicach – zadanie publiczne jest
współfinansowane ze środków otrzymanych z Powiatu Chojnickiego i Gminy Miejskiej Chojnice.


CEL IMPREZY:
Więcej…