wtorek 22 styczeń 2019
panorama-chojnice-czerwiec-04

Straż Miejska Chojnice

Serwis oficjalny
  1. Wyśmiewanie, obrażanie, poniżanie, agresja słowna, hejt, mowa nienawiści to zjawiska, z którymi coraz częściej spotykamy się w sieci. Strażnicy miejscy prowadzą zajęcia, na których starają się wytłumaczyć dzieciom i młodzieży w jaki sposób sobie z tym radzić – jak nie zostać ofiarą cyberprzemocy. Dodatkowo przypominają o zasadach tworzenia bezpiecznych haseł, sposobach prawidłowego kasowania danych, jakich stron i treści należy … Czytaj dalej Cyberprzemoc i hejt – jak się bronić.
  2. Strażnicy miejscy patrolujący rejon Lasku Miejskiego zauważyli drzewo zagrażające przemieszczającym się w pobliżu pieszym jak i samochodom. Z racji bliskiego sąsiedztwa chodnika i jezdni podjęli decyzję, aby niezwłocznie, na miejsce, wezwać Straż Pożarną, która ścięła pęknięty konar. Niestety na czas wycinki strażnicy musieli całkowicie zamknąć ulicę Strzelecką.
  3. Nabór do kolejnej edycji olimpiady właśnie się rozpoczął. Zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych – z wyjątkiem gimnazjów i szkół dla dorosłych – do wzięcia udziału i spróbowania swoich sił w XII odsłonie tego konkursu, tym razem pod hasłem „BEZPIECZNE WAKACJE”. Temat rozległy i otwarty, dotyczący okresu najmilszego uczniom – wakacjom. Uczestników czekają trzy etapy – I odbędzie się … Czytaj dalej XII Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie – ZAPISY.
  4. Program bezpłatnego przekazywania czujek czadu mieszkańcom Chojnic przynosi efekty. W listopadzie Państwowa Straż Pożarna w Chojnicach interweniowała trzykrotnie w związku z zadziałaniem urządzenia. Czujnik w porę ostrzegł domowników o śmiertelnym niebezpieczeństwie. Osoby te zdążyły opuścić zaczadzone pomieszczenia i zaalarmować odpowiednie służby. Zrobiły to w ostatniej chwili, dwie z nich z lekkimi objawami zatrucia trafiły do szpitala. Można … Czytaj dalej Uratowane życia – dzięki czujkom czadu.
  5. Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami a choinka jest ich nieodzownym symbolem. Tradycyjnie w pierwszych dniach grudnia na Stary Rynek trafia to piękne drzewo. Tym razem świerk przyjechał do Chojnic z sąsiedniego Charzykowa. Z racji rozmiarów, transport nie był łatwy. Nie obyło się bez utrudnień. Strażnicy miejscy wspólnie z Policjantami pilotowali i nadzorowali przejazd. … Czytaj dalej Choinka zdobi chojnicki rynek.
  6. Strażnicy miejscy uwolnili łabędzia z niemałej opresji. 29 listopada funkcjonariusze zostali wezwani na osiedle Metalowiec gdzie dorosły łabędź wleciał na jedną z działek i nie potrafił o własnych siłach odlecieć. Ptak został wyłapany i przetransportowany nad pobliski staw. Po wypuszczeniu dołączył do swojej rodziny. ” order_by=”sortorder” order_direction=”DESC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
  7. W okresie jesienno-zimowym do codziennych zadań strażników należy sprawdzanie miejsc w których przebywają bezdomni. Temperatura spadająca poniżej zera może być dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Niektórzy z nich koczują na suchych i ogrzewanych klatkach schodowych, ale większość nocuje w pustostanach, boksach śmietnikowych czy samodzielnie zbudowanych szałasach. Nie chcą iść do schroniska lub noclegowni, bo tam muszą przestrzegać pewnych zasad, reguł, które zazwyczaj im nie odpowiadają. … Czytaj dalej Bezdomni żyją wśród nas.
  8. Trwa montaż czujek czadu w mieszkaniach Chojniczan, którzy zakwalifikowali się do programu „Nie dla czadu”. Dotychczas urządzenia zostały zainstalowane w 145 gospodarstwach domowych. Strażnicy Miejscy wspólnie z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej oraz pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej trafiają głównie do osób starszych, z orzeczoną niepełnosprawnością bądź będących w trudnej sytuacji materialnej. Czujki są przekazywane i instalowane bezpłatnie.
  9. „Nie dla czadu” to program ochrony mieszkańców Chojnic przed zatruciem tlenkiem węgla, w ramach którego, mieszkańcy spełniający określone warunki mogą bezpłatnie otrzymać czujniki czadu. Częścią tego programu są zajęcia edukacyjne prowadzone w szkołach podstawowych. Dzieci zapoznają się z urządzeniem, poznają dźwięk jaki ono emituje oraz w specjalnej scence, w której same uczestniczą, uczą się jak postępować gdy … Czytaj dalej „Nie dla czadu” – zajęcia edukacyjne.
  10. Okres jesienno-zimowy to najlepszy czas na prowadzenie zajęć poruszających problemy niskiej emisji. Cykl spotkań, na których strażnicy omawiali m.in. szkody dla środowiska jakie niesie ze sobą spalanie śmieci, odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1.

Kultura

Historia

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Sport

Turnieju o Bramę Pomorza w Chojnicach


14 października w Chojnicach odbędzie się VI turniej sportowy o Bramę Pomorza. Turniej będzie zostanie rozegrany pod honorowym patronatem Starosty Chojnickiego, w ramach Dni Kultury Kaszub i Pomorza.

Więcej…

Samorząd

Styl życia

Czas wolny

Legowisko Chojnice 2017

Dużo tych klocków było i wiele się zbudowało. Bardzo dobra zabawa z klockami lego dla każdego i w każdej grupie wiekowej kto choć trochę miał żyłkę do inżynierii.