wtorek 22 styczeń 2019
Chojnice

Wiadomości - Chojnice - naszemiasto.pl

Artykuły w kategorii: Wiadomości - Chojnice - naszemiasto.pl
 1. Ponad 600 złotych, 80 kilogramów karmy dla psów i kotów, koce, kołdry , poduszki, miski, zabawki dla zwierząt… - to efekty akcji zorganizowanej w grudniu w Szkole Podstawowej w Debrznie. Zbiórka była prowadzona na rzecz „Przytuliska” - schroniska dla zwierząt w Chojnicach.
 2. Mieszkaniec Przechlewa, który pod koniec ubiegłego roku w jednym z okolicznych jezior utopił psa złożył wniosek o samoukaranie. Jeśli sąd przychyli się do jego propozycji, mężczyzna trafi do więzienia. Kara zaproponowana we wniosku dotyczy bowiem bezwzględnego pozbawienia wolności.
 3. „Lotnik. Śladami sierżanta Jana Mikszy” - to tytuł najnowszej książki wydanej przez Urząd Miejski w Człuchowie. Książka poświęcona jest pilotowi służącemu podczas II wojny światowej w Polskich Siłach Powietrznych w kraju, we Francji oraz w Wielkiej Brytanii, brał udział w walkach służąc m.in. w dywizjonach 305 i 307. Po wojnie Jan Mikszo był mieszkańcem Człuchowa. W najbliższy czwartek (24.01) o godzinie 17.00 publikacja ta zostanie oficjalnie zaprezentowana. Gościem muzycznym spotkania będzie Człuchowski Chór Rodziców Angel Piano.
 4. Księga kondolencyjna to specjalny zbiór kondolencji, składanych w uroczysty sposób po śmierci bliskiej osoby. Przygotowaliśmy dla internautów księgę ku pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zostaw swój wpis, wyraź swoje uczucia, które tkwią w tobie po bardzo smutnej informacji o tragicznym końcu niedzielnej zbiórki WOŚP w Gdańsku.
 5. Podczas 27. finału WOŚP prezydent Adamowicz zbierał datki do puszki. Udało mu się zebrać 5,6 tysięcy złotych - internautka wpadła na pomysł, by zapełnić ją do pełnej kwoty. Efekt? Wpłacono już ponad 5 milionów zł i wpłat wciąż przybywa.
 6. To był magiczny wieczór ze sztuką przez duże "S". W Jull's Art Gallery na podczłuchowskim Canpolu swoje prace prezentowali polscy artyści znani nie tyle w Polsce, co na świecie: malarz, rzeźbiarz, grafik, muralista, projektant wnętrz... Jull Dziamski i jego mistrz oraz przyjaciel - Rosław Szaybo, plakacista, projektant okładek płyt... współpracujący z największymi gwiazdami. Jakby tego było mało gościem wernisażu był słynny "Adzik" Vladysłav Sendecki, pianista jazzowy, uznany przez nowojorski „Village Voice” za jednego z pięciu najlepszych pianistów na świecie. Nic więc dziwnego, że aby ich podziwiać goście również przyjechali nie tylko z Człuchowa i okolic, ale z różnych stron Polski i z zagranicy.
 7. "Dziękuję za waszą krew, za wasze czuwanie pod szpitalem, za serce ze zniczy, dziękuję za wasze współczucie" - mówiła podczas uroczystości pogrzebowych żona zamordowanego prezydenta, Magdalena Adamowicz. Od tragedii, jaka wstrząsnęła Gdańskiem, dziesiątki tysięcy ludzi zapaliło znicze w hołdzie Pawłowi Adamowiczowi. Wielkie serca pełne wzruszeń i łez powstawały w całej Polsce. Gdańsk w tej tragedii nie był i nie jest sam. Na pogrzeb przyjechali ludzie z wielu polskich miast, nie tylko włodarze czy politycy. Tak wyglądało tego dnia miasto!
 8. Jordan, Bohojawlenije, Kreszczenije Hospodnije, czyli pamiątka chrztu Jezusa w Jordanie, to jedno z największych świąt cerkiewnych. Według nauki Kościoła Wschodniego dało ono początek chrześcijaństwu i stało się fundamentem wiary. Święto Jordanu obchodzone jest zgodnie z kalendarzem juliańskim 6 stycznia, według kalendarza gregoriańskiego zaś - 19 stycznia.
 9. Pogrzeb Pawła Adamowicza 19.01.2019. Gdańsk w sobotę pożegnał swojego prezydenta. Mieszkańcy zgromadzili się przed bazyliką Mariacką i przed telebimami, na których transmitowany był pogrzeb Pawła Adamowicza.
 10. Pogrzeb Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W sobotę, 19.01.2019 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został pochowany w Bazylice Mariackiej, obok najbardziej zasłużonych mieszkańców Gdańska. Pożegnali go przyjaciele, rodzina, współpracownicy, politycy, samorządowcy. - Zachęcałeś do czynienia dobra, wierzę, że to dobro rozleje się dalej, na cały świat, że podziały zaczną się zacierać, że skończy się fala nienawiści - powiedziała podczas mszy pogrzebowej żona prezydenta, Magdalena Adamowicz.
 11. Niezywkła wystawa otwarta zostanie w najbliższą sobotę (19 stycznia) w Jull’s Art Gallery znajdującej się w Canpolu w podczłuchowskim Sieroczynie. Zobaczyć będzie można prace Julla Dziamskiego, gospodarza galerii oraz Rosława Szaybo.
 12. Wejherowo reprezentuje Pomorze w finale 10. edycji „Świeć się z Energą”, rywalizacji o miano najładniej świątecznie przystrojonej miejscowości w Polsce. Jeśli wygra, powiększy znacznie ilość zdobytego w 1. etapie akcji sprzętu AGD dla potrzebujących, a jego wartość wzrośnie do 50 tys. zł. Głosowanie trwa do środy, 23 stycznia do godz. 20!

Kultura

Historia

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Sport

Turnieju o Bramę Pomorza w Chojnicach


14 października w Chojnicach odbędzie się VI turniej sportowy o Bramę Pomorza. Turniej będzie zostanie rozegrany pod honorowym patronatem Starosty Chojnickiego, w ramach Dni Kultury Kaszub i Pomorza.

Więcej…

Samorząd

Styl życia

Czas wolny

Legowisko Chojnice 2017

Dużo tych klocków było i wiele się zbudowało. Bardzo dobra zabawa z klockami lego dla każdego i w każdej grupie wiekowej kto choć trochę miał żyłkę do inżynierii.