piątek 23 luty 2024
panorama-chojnice-01
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Drugiego czerwca 2023 roku w piątek w Szkole Podstawowej w Sąpolnie odbyła się doniosła uroczystość nadania imienia Tajnej Organizacji Wojskowej

"Gryf Pomorski" tejże placówce. Wszystko rozpoczęło się Mszą Świętą o godzinie 11.00 w miejscowym kościele św. Wawrzyńca, którą poprowadził proboszcz Mariusz Werner. Po skończonym nabożeństwie uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście przeszli do sali gimnastycznej szkoły podstawowej gdzie miała miejsce właściwa część uroczystości. Wójt gminy Przechlewo pan Krzysztof Michałowski  odczytał Uchwałę Rady Gminy o nadaniu Szkole Podstawowej w Sąpolnie imienia Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski", którą następnie wręczył dyrektorowi szkoły panu Mirosławowi Ginter. Następnie przedstawiciele Rady Rodziców wręczyli sztandar Dyrektorowi szkoły, który przekazał go Szkolnemu Pocztowi Sztandarowemu. Sztandar jest symbolem patriotyzmu i szacunku dla człowieka, hartu ducha, wartości, które stanowią fundament pracy wychowawczej szkoły oraz wspólnych dążeń rodziców i nauczycieli. Dalej miało miejsce ślubowanie uczniów na otrzymany właśnie sztandar. W następnej kolejności odbyła się prezentacja sztandaru, której dokonał chorąży pocztu. Kolejnym punktem uroczystości było symboliczne przybicie gwoździ do sztandaru przez jego fundatorów, a więc:

- Aleksander Mrówczyński - poseł na Sejm RP, reprezentował go Roman Kurzelewski
- Marcin Drewa - Doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy
- Roman Dambek - Prezes Kaszubsko Kociewskiego Stowarzyszenia Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski"
- Krystyna Kozłowska - Nadleśniczy Nadleśnictwa Osusznica
- Ireneusz Jażdżewski - Nadleśniczy Nadleśnictwa Niedźwiady
- Krzysztof Michałowski - Wójt Gminy Przechlewo
- państwo Gabriela i Leszek Łozowiccy
- Mirosław Kasperowicz - Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Przechlewo
- Ryszard Szypryt - Radny Gminy Przechlewo
- Mariusz Birosz - Stowarzyszenie "Brygada Inki"
- państwo Renata i Grzegorz Kacalak
- Roman Kurzelewski - Przedsiębiorstwo Usługowo - Handlowe "Barbara" Kurzelewscy i Niedźwiedź Spółka Jawna
- Sylwia i Paweł Furmańczyk - właściciele firmy JET Service Sp. z o.o. oraz BioLiquids Polska Sp. z o.o. reprezentowani przez pana Ryszard Szypryt
- Andrzej Szwedowski - właściciel Przedsiębiorstwa Produkcyjno Handlowego w Przechlewie, niestety nieobecny.

Nastepnie odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy, którego dokonali pani Minister i Poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga, prezes Roman Dambek, wójt Krzysztof Michałowski, dyrektor Mirosław Ginter, Przewodnicząca Rady Rodziców Renata Kacalak, Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Daria Szypryt oraz jej fundator pan Stanisław Jurek.

Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez uczniów sąpoleńskiej podstawówki. Prezentowali oni piękne patriotyczne pieśni, wiersze a także zaprezentowali historię Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski".

Następnie głos zabierali kolejno dostojni goście: pani Minister i poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga mówiła o tęsknocie narodu polskiego za ojczyzną w okresie rozbiorów oraz o polskich patriotach, którzy poświęcili życie i zdrowie dla odzyskania niepodległej ojczyzny. Doradca Prezydenta RP Marcin Drewa podziękował radnym, wójtowi i dyrektorowi szkoły za nadanie patriotycznego imienia szkole. Dyrektor Delegatury w Kościerzynie Kuratorium Oświaty w Gdańsku pani Joanna Sawczyn odczytała list pomorskiego kuratora oświaty pani Małgorzaty Bielang. Prezes Stowarzyszenia TOW "Gryf Pomorski" Roman Dambek zwrócił się do uczniów opowiadając o działalności członków Gryfa w czasie wojny, zaprezentował on gryfowców jako wzór do naśladowania dla dzisiejszej młodzieży. Wszystko zakończył dyrektor szkoły dziękując obecnym za uświetnienie tej historycznej uroczystości swoją obecnością a także zaprosił zgromadzonych do obejrzenia szkoły oraz na poczęstunek.

Z kraju i ze świata

 • Miliardy euro dla Polski. Jest decyzja
  W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które obecnie zostały zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski. To pochodzi z funduszy Next Generation oraz funduszy spójnościowych - zapowiedziała Ursula von der Leyen. Decyzja ogłoszona została na wspólnej konferencji z Donaldem Tuskiem i Alexandrem de Croo.
 • "Graffiti". Piotr Müller ocenia prezydenta: Zdziwiły mnie komplementy w stronę D. Tuska
  - Być może to jest pewnego rodzaju sygnał w kierunku Donalda Tuska, żeby w sprawach międzynarodowych z głową państwa współpracował. Może to jest cel tych słów, po prostu - mówił Piotr Müller w programie Graffiti. Poseł Prawa i Sprawiedliwości odniósł się do słów wypowiedzianych przez prezydenta Andrzeja Dudę oceniających obecnego premiera.
 • Monika Pawłowska napisała do prezydenta. "Zwrócę się z prośbą"
  Prezydent Andrzej Duda skrytykował w Gościu Wydarzeń decyzję Moniki Pawłowskiej o objęciu mandatu poselskiego po Mariuszu Kamińskim. Krótko po programie polityk zamieściła w mediach społecznościowych wpis, w którym zadeklarowała, że chciałaby się spotkać i porozmawiać z głową państwa.
 • Co dalej z ustawą o pigułce "dzień po"? Prezydent dał jasny sygnał
  - Dzisiaj jest to pod kontrolą, a w przyjętych przez Sejm rozwiązaniach chodzi o to, żeby to było bez kontroli - powiedział prezydent Andrzej Duda zapytany o to, czy podpisze ustawę o dostępności pigułki dzień po bez recepty. Stwierdził również, że tabletka jest bombą hormonalną.
 • Trzy lata bez rozmowy z prezesem PiS. Andrzej Duda komentuje
  - Młodzi ludzie powinni mieć więcej do powiedzenia w PiS. Czuje się, że potrzebny jest młody duch, młode spojrzenie - mówił w Polsat News prezydent Andrzej Duda, pytany o przyszłość Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa partii. Jak zaznaczył, decyzja należy do ugrupowania. Prezydent zabrał też głos w sprawie spotkań w cztery oczy z prezesem PiS.
 • Zamknięte posiedzenie Sejmu ws. obronności. Krzysztof Bosak: Jeszcze przed Wielkanocą
  - Jeszcze przed Świętami Wielkiej Nocy będziemy mieli w Sejmie posiedzenie specjalne na temat bezpieczeństwa i obronności - przekazał na antenie Polsat News Polityka Krzysztof Bosak. - Posiedzenie będzie zamknięte - dodał lider Konfederacji.

Informacje sportowe

Źródła nie znaleziono

Kultura

Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach zaprasza w najbliższy piątek 3 lutego 2023 roku o godz. 17.00 na spotkanie poetyckie w ramach cyklu Poezja w bibliotece. Gościem będzie chojniczanin Radosław Ginter, który przybliży swoją dotychczasową twórczość i opowie o swojej pasji, jaką jest poezja. Zapraszamy serdecznie! Czytelnia Miejska Biblioteka Publiczna ul. Wysoka 3 89-600 Chojnice

Historia

Druga Debata Regionalna w Przechlewie

Kolejna, Druga Debata Regionalna za nami (pierwsza odbyła się w Konarzynach). Tym razem 20.10.2023 r. stolicą historii regionu stało się Przechlewo (pow. człuchowski). Debatę poprzedziła promocja najnowszej książki Krzysztofa Michałowskiego “Przechlewo i okolice na dawnych pocztówkach”. W pierwszej części debaty regionaliści Ziemi bytowskiej, chojnickiej i człuchowskiej omawiali

Więcej…

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Wesołych Świąt życzy MBP w Chojnicach

Sport

XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej

W okresie przedświątecznym w Szkole Podstawowej nr 8 w Chojnicach odbył się XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej. Były to szachy błyskawiczne. Szachiści rozegrali 9 rund, po 10 minut na partię dla zawodnika. Kojarzenie odbywało się

Więcej…

Samorząd

Uroczystość nadania szkole w Sąpolnie imienia TOW "Gryf Pomorski"

Drugiego czerwca 2023 roku w piątek w Szkole Podstawowej w Sąpolnie odbyła się doniosła uroczystość nadania imienia Tajnej Organizacji Wojskowej

Więcej…

Styl życia

Spotkanie z Panem Stanisławem Michalkiewiczem

15.07. o godzinie 17:00 w Starej Kaszarni na ul. Dworcowej 13 w Człuchowie, zapraszamy na otwarte spotkanie z Panem

Stanisławem Michalkiewiczem - prawnikiem, nauczycielem akademickim, publicystą, autorem wielu książek, byłym członkiem Trybunału Stanu. Wstęp wolny.

Ponadto, lokalni działacze Konfederacji zapraszają na konferencję prasową na chojnickim Starym Rynku, 15.07. o godzinie 12:00.

Więcej…

Czas wolny

XXII Turniej Szachowy w Chojnicach

 

UKS "Ósemka" w Chojnicach 16 grudnia zaprasza na XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej.

 
ORGANIZATOR: Uczniowski Klub Sportowy „ÓSEMKA” Chojnice oraz Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Pawła II
PZU – Sponsor strategiczny UKS „ÓSEMKA” Chojnice


WSPÓŁORGANIZATOR I SPONSOR: Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe w Chojnicach – zadanie publiczne jest
współfinansowane ze środków otrzymanych z Powiatu Chojnickiego i Gminy Miejskiej Chojnice.


CEL IMPREZY:
Więcej…