piątek 23 luty 2024
Chojnice
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kolejna, Druga Debata Regionalna za nami (pierwsza odbyła się w Konarzynach). Tym razem 20.10.2023 r. stolicą historii regionu stało się Przechlewo (pow. człuchowski). Debatę poprzedziła promocja najnowszej książki Krzysztofa Michałowskiego “Przechlewo i okolice na dawnych pocztówkach”. W pierwszej części debaty regionaliści Ziemi bytowskiej, chojnickiej i człuchowskiej omawiali

swoje ostatnie dokonania:

Karolina Joachimczyk “Technologia i historia”

Jan Stanisław Ceitel o nieznanym dotąd malarzu z Brzeźna Szlacheckiego i Konarzyn Janie Bliźniewskim (1760 r.)

Ks. Jacek Halman “Kasztelania Szczycieńska i Krzyżacy"

Andrzej Lorbiecki “Dolina Śmierci w Igłach”

Marian Rudnik “Hiszpanka (amerykanka)”

Adam Satro “Wyprawy na tajemnicze wyspy jezior Krępsko i Szczytno.”

Wiktor Schroeder o swoich książkach “Najpiękniejszy dywan na świecie”, “Dzieje Somin”

Krzysztof Tyborski - przyczynek do debaty

W drugiej części poruszono temat: "Wpływ działalności regionalistów na dorobek naukowy".

...

W godzinach porannych młodzież ze szkół w Sąpolnie i Przechlewie miała możliwość zwiedzenia wystawy mundurów, po której oprowadzał Adam Satro. Wystawa była dostępna także dla wszystkich uczestniczących w tym wydarzeniu. Mundury wypożyczono z kilku prywatnych kolekcji (Andrzeja Lorbieckiego, Andrzeja Szutowicza, Radovana Protiča i innych) oraz z Izby Pamięci Garnizonu Lotniczego z Debrzna prowadzonej przez emerytowanego ppłk. Jana Beme,  Prywatnego Muzeum Pożarniczego PMP z Gwieździna prowadzonego przez Konrada Zachajczuka oraz z Izby Pamięci Regionalnej z Konarzyn.

Następnie Krzysztof Tyborski zaprezentował sceny z filmu “Jakusz” i opowiedział o wątkach historycznych w nim ujętych. Film ten opowiada o historii Gryfa Pomorskiego oddział Konarzyny i Swornegacie. Jego premiera odbyła się 11 listopada 2018 r. w sali GOK Konarzyny. Wystąpili w nim członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Konarzyn oraz osoby sympatyzujące z gminą Konarzyny. Film poświęcony jest wszystkim pomordowanym partyzantom ukrywającym się w lasach w Swornegaciach, Wączosie, Płęśnie i Konarzynach. Także Zosi Kozłowskiej, która jako 15-letnia dziewczyna działała w strukturach Gryfa. Po zdekonspirowanu trafiła do obozu KL Stutthof, którego nie przeżyła. Przede wszystkim poświęcony jest Władysławowi Jakusz Gostomskiemu, który aby nie wydać kolegów, popełnił samobójstwo.

Organizatorzy: Centrum Kultury w Przechlewie i Stowarzyszenie Historyczne "Osorya".

Z kraju i ze świata

 • "Graffiti". Piotr Müller ocenia prezydenta: Zdziwiły mnie komplementy w stronę D. Tuska
  - Być może to jest pewnego rodzaju sygnał w kierunku Donalda Tuska, żeby w sprawach międzynarodowych z głową państwa współpracował. Może to jest cel tych słów, po prostu - mówił Piotr Müller w programie Graffiti. Poseł Prawa i Sprawiedliwości odniósł się do słów wypowiedzianych przez prezydenta Andrzeja Dudę oceniających obecnego premiera.
 • Monika Pawłowska napisała do prezydenta. "Zwrócę się z prośbą"
  Prezydent Andrzej Duda skrytykował w Gościu Wydarzeń decyzję Moniki Pawłowskiej o objęciu mandatu poselskiego po Mariuszu Kamińskim. Krótko po programie polityk zamieściła w mediach społecznościowych wpis, w którym zadeklarowała, że chciałaby się spotkać i porozmawiać z głową państwa.
 • Co dalej z ustawą o pigułce "dzień po"? Prezydent dał jasny sygnał
  - Dzisiaj jest to pod kontrolą, a w przyjętych przez Sejm rozwiązaniach chodzi o to, żeby to było bez kontroli - powiedział prezydent Andrzej Duda zapytany o to, czy podpisze ustawę o dostępności pigułki dzień po bez recepty. Stwierdził również, że tabletka jest bombą hormonalną.
 • Trzy lata bez rozmowy z prezesem PiS. Andrzej Duda komentuje
  - Młodzi ludzie powinni mieć więcej do powiedzenia w PiS. Czuje się, że potrzebny jest młody duch, młode spojrzenie - mówił w Polsat News prezydent Andrzej Duda, pytany o przyszłość Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa partii. Jak zaznaczył, decyzja należy do ugrupowania. Prezydent zabrał też głos w sprawie spotkań w cztery oczy z prezesem PiS.
 • Zamknięte posiedzenie Sejmu ws. obronności. Krzysztof Bosak: Jeszcze przed Wielkanocą
  - Jeszcze przed Świętami Wielkiej Nocy będziemy mieli w Sejmie posiedzenie specjalne na temat bezpieczeństwa i obronności - przekazał na antenie Polsat News Polityka Krzysztof Bosak. - Posiedzenie będzie zamknięte - dodał lider Konfederacji.
 • Jarosław Kaczyński przed komisją ds. Pegasusa. Znamy termin przesłuchania
  Prezes PiS stanie przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa. Posłowie przesłuchają Jarosława Kaczyńskiego w związku z podejrzeniami o wykorzystywanie oprogramowania szpiegowskiego do inwigilowania polityków za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy. Termin przesłuchania wyznaczono na 15 marca.

Informacje sportowe

Źródła nie znaleziono

Kultura

Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach zaprasza w najbliższy piątek 3 lutego 2023 roku o godz. 17.00 na spotkanie poetyckie w ramach cyklu Poezja w bibliotece. Gościem będzie chojniczanin Radosław Ginter, który przybliży swoją dotychczasową twórczość i opowie o swojej pasji, jaką jest poezja. Zapraszamy serdecznie! Czytelnia Miejska Biblioteka Publiczna ul. Wysoka 3 89-600 Chojnice

Historia

Druga Debata Regionalna w Przechlewie

Kolejna, Druga Debata Regionalna za nami (pierwsza odbyła się w Konarzynach). Tym razem 20.10.2023 r. stolicą historii regionu stało się Przechlewo (pow. człuchowski). Debatę poprzedziła promocja najnowszej książki Krzysztofa Michałowskiego “Przechlewo i okolice na dawnych pocztówkach”. W pierwszej części debaty regionaliści Ziemi bytowskiej, chojnickiej i człuchowskiej omawiali

Więcej…

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Wesołych Świąt życzy MBP w Chojnicach

Sport

XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej

W okresie przedświątecznym w Szkole Podstawowej nr 8 w Chojnicach odbył się XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej. Były to szachy błyskawiczne. Szachiści rozegrali 9 rund, po 10 minut na partię dla zawodnika. Kojarzenie odbywało się

Więcej…

Samorząd

Uroczystość nadania szkole w Sąpolnie imienia TOW "Gryf Pomorski"

Drugiego czerwca 2023 roku w piątek w Szkole Podstawowej w Sąpolnie odbyła się doniosła uroczystość nadania imienia Tajnej Organizacji Wojskowej

Więcej…

Styl życia

Spotkanie z Panem Stanisławem Michalkiewiczem

15.07. o godzinie 17:00 w Starej Kaszarni na ul. Dworcowej 13 w Człuchowie, zapraszamy na otwarte spotkanie z Panem

Stanisławem Michalkiewiczem - prawnikiem, nauczycielem akademickim, publicystą, autorem wielu książek, byłym członkiem Trybunału Stanu. Wstęp wolny.

Ponadto, lokalni działacze Konfederacji zapraszają na konferencję prasową na chojnickim Starym Rynku, 15.07. o godzinie 12:00.

Więcej…

Czas wolny

XXII Turniej Szachowy w Chojnicach

 

UKS "Ósemka" w Chojnicach 16 grudnia zaprasza na XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej.

 
ORGANIZATOR: Uczniowski Klub Sportowy „ÓSEMKA” Chojnice oraz Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Pawła II
PZU – Sponsor strategiczny UKS „ÓSEMKA” Chojnice


WSPÓŁORGANIZATOR I SPONSOR: Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe w Chojnicach – zadanie publiczne jest
współfinansowane ze środków otrzymanych z Powiatu Chojnickiego i Gminy Miejskiej Chojnice.


CEL IMPREZY:
Więcej…