sobota 13 lipiec 2024
panorama-chojnice-01
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ekstremalna Droga Krzyżowa na stałe wpisała się w krajobraz naszej wielkopostnej rzeczywistości. Mapa naszego kraju poprzecinana jest trasami EDK, z roku na rok tych tras przybywa także na ziemi kaszubskiej. Najstarszą z nich jest

EDK w Dziemianach, w tym roku wyruszy już po raz siódmy.

Dlaczego warto wziąć udział w EDK?
Kilku - lub kilkunastogodzinna wędrówka w milczeniu to spotkanie z tym, co mam w sobie. W dzisiejszym zagonionym świecie trudno znaleźć tyle czasu na bycie w ciszy z samym sobą.  Podczas EDK można wreszcie zacząć ze sobą rozmawiać – niezagłuszony przez żadną muzykę czy telewizję. Mogę zobaczyć swoje życie, jakie jest, i uwierzyć, że może być inne. W trakcie długiej, wędrówki jest czas na refleksję, modlitwę i spotkanie z Bogiem. Nie zabraknie też chwil zmagania się z własnymi słabościami.   W roku 2019 tuż przed pandemią, w dziemiańskiej EDK uczestniczyło ponad 2 tysiące osób. Ta ilość uczestników pokazuje, że ta droga ma sens. Rzeczywiście ta nowa forma duchowości, zyskuje coraz większą liczbę chętnych.  To wyjście z komfortu ujawnia w nas wiele niespożytych sił i potencjału.  Pokonywanie własnych fizycznych ograniczeń staje się motywacją do wprowadzania głębszych zmian we własnym życiu. Może to być rozwój w relacji z Bogiem, mogą to być zmiany w relacjach z innymi ludźmi.  Bóg tej nocy może każdego zaskoczyć, nie jedna osoba się przekona, jak w tych słabościach zgodnie ze słowami Ewangelii: moc  się doskonali!  Tej nocy szybko się nie zapomina – mówi S. Mirona Turzyńska (franciszkanka) pomysłodawczyni EDK w Dziemianach.

W tym roku uczestnicy ruszą w nocną wyprawę ze specjalnymi rozważaniami, które wpisują się w temat nocnego zmagania:  „Droga Pojednania” - dodaje Joanna Stachowicz, członkini sztabu EDK Dziemiany. Czternaście stacji drogi krzyżowej będzie okazją do przemyślenia swoich umiejętności i samego rozumienia budowania relacji.  Cisza, samotność to często jedyny sposób na ratowanie relacji. Podczas EDK można też nabrać dystansu do swoich przeżyć, swoich problemów w relacjach. Ta noc może przynieść wiele zmian w naszym życiu.

Sztab EDK Dziemiany również i w tym roku przygotował cztery trasy leżące na terenie gmin: Dziemiany, Lipusz, Brusy, Karsin i Kościerzyna. Najdłuższa z nich to trasa św. Rity (55 km), która jest najdłuższą trasa na Pomorzu, przebiega wokół Krzyża Jezior Wdzydzkich na Kalwarię Wielewską. Dwie następne to: św. Franciszka (42 km) i św. Antoniego (30 km) wiodą drogami leśnymi przy brzegach jezior kaszubskich z Dziemian do Wiela. Czwarta trasa św. Jana Pawła II ( 35 km) również nie należy do łatwych, jest pętlą: z Dziemian do  Dziemian poprzez lasy i również przy jeziorach. Trasy wymagają ok. 8 – 12 h zmagania -  wyjaśnia Marcin Żywicki, autor dwóch tras dziemiańskich.

Msza inaugurująca wydarzenie rozpocznie się  1 kwietnia o godzinie 20 w kościele św. Antoniego w Dziemianach. Zapisy prowadzone są na internetowej stronie wydarzenia: www.dziemiany.edk.org.pl Pakiety, w tym specjalne rozważania Drogi Krzyżowej będą do nabycia już po 20 marca u organizatorów.

Zapraszamy wszystkich tych, którzy nie boją się wysiłku i trudu, stanięcia w prawdzie przed sobą samym. Ta droga przemienia i przywraca wiarę w siebie. Świadczą o tym świadectwa uczestników, które możemy znaleźć tutaj: www.dziemiany.edk.org.pl/swiadectwa

Do udziału zachęcamy także naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy uciekli przed tragedią wojenną i przebywają w naszych domach. To nocne zmaganie może być dla nich bardzo pomocne i potrzebne. Sztab EDK Dziemiany puentuje:  Czekamy na Ciebie – zapisz się już dziś!

Z kraju i ze świata

 • Warszawa. Wielka awaria po burzy. Bez prądu IKEA i M1 Marki
  Burza, która przeszła nad stolicą w nocy z piątku na sobotę wyrządziła liczne szkody. Z tego powodu nie działa kilka dużych sklepów na warszawskim Targówku. Chodzi m.in. o galerię handlową Atrium Targówek, M1 Marki, sklep IKEA i Decathlon. - Centrum pozostają zamknięte - potwierdził polsatnews.pl Łukasz Trzciński, dyrektor Metro Properities, które zarządza M1.
 • Marcin Romanowski i Mariusz Błaszczak bez immunitetów. Zbigniew Ziobro zabrał głos
  Wyszło prawdziwe oblicze bandy, która przejęła władzę - tak na uchylenie immunitetu jednego z partyjnych kolegów zareagował Zbigniew Ziobro. Zdaniem byłego ministra piątkowa decyzja Sejmu ws. Marcina Romanowskiego okrywa hańbą Koalicję Obywatelską. W piątek posłowie zdecydowali również o uchyleniu immunitetu Mariusza Błaszczaka. Do tej sprawy lider Suwerennej Polski się jednak nie odniósł.
 • Niszczycielskie nawałnice nad Polską. Tysiące interwencji stażaków
  Niszczycielskie nawałnice przetoczyły się nad Polską. W ciągu ostatniej doby strażacy w całym kraju interweniowali prawie cztery tysiące razy. - Koledzy odbierają non stop zgłoszenia - powiedział w Polsat News kpt. Wojciech Gralec z Państwowej Straży Pożarnej. Wieczorem i w nocy najniebezpieczniej było w centrum i na południu kraju.
 • Żar poleje się z nieba, ale nie wszędzie. Polska podzielona na upalną i chłodną
  Pogoda w sobotę znów będzie niebezpieczna. Synoptycy zapowiadają ciąg dalszy groźnych zjawisk, w tym burz, ulew i upałów. Ostrzeżeniami pierwszego i drugiego stopnia objęta jest znaczna część kraju. Mieszkańcy kilku regionów będą mogli jednak odpocząć od wysokich temperatur. Weekend przyniesie wyraźny kontrast termiczny między wschodem a zachodem kraju.
 • Małopolska. Płonie hala przetwórstwa spożywczego. Ogień cały czas się rozprzestrzenia
  Płonie hala w miejscowości Malec w Małopolsce. - Strażacy cały czas dosyłani są na miejsce akcji. Dynamika tego pożaru jest ogromna - powiedział w Polsat News kpt. Hubert Ciepły, rzecznik KW PSP w Krakowie. W tym momencie w akcji bierze udział około 50 zastępów straży. Na miejsce ściągnięto specjalistycznego robota i grupę ratownictwa chemicznego.
 • Wiceminister Sługocki zawieszony w KO. "Ktoś przekazuje nieprawdę"
  - Przed 6 rano obudziłem się, żeby wejść do łazienki, kiedy odebrałem telefon od dziennikarza. Od niego dowiedziałem się o tej sytuacji i o nałożonej sankcji - zrelacjonował poseł KO Waldemar Sługocki, który został zawieszony w klubie i pozbawiony funkcji przez premiera Donalda Tuska. Wszystko dlatego, że nie stawił się na piątkowym głosowaniu ws. aborcji. Nieobecność wyjaśnił m.in. wizytą w NASA.

Informacje sportowe

Źródła nie znaleziono

Kultura

Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach zaprasza w najbliższy piątek 3 lutego 2023 roku o godz. 17.00 na spotkanie poetyckie w ramach cyklu Poezja w bibliotece. Gościem będzie chojniczanin Radosław Ginter, który przybliży swoją dotychczasową twórczość i opowie o swojej pasji, jaką jest poezja. Zapraszamy serdecznie! Czytelnia Miejska Biblioteka Publiczna ul. Wysoka 3 89-600 Chojnice

Historia

Druga Debata Regionalna w Przechlewie

Kolejna, Druga Debata Regionalna za nami (pierwsza odbyła się w Konarzynach). Tym razem 20.10.2023 r. stolicą historii regionu stało się Przechlewo (pow. człuchowski). Debatę poprzedziła promocja najnowszej książki Krzysztofa Michałowskiego “Przechlewo i okolice na dawnych pocztówkach”. W pierwszej części debaty regionaliści Ziemi bytowskiej, chojnickiej i człuchowskiej omawiali

Więcej…

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Wesołych Świąt życzy MBP w Chojnicach

Sport

XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej

W okresie przedświątecznym w Szkole Podstawowej nr 8 w Chojnicach odbył się XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej. Były to szachy błyskawiczne. Szachiści rozegrali 9 rund, po 10 minut na partię dla zawodnika. Kojarzenie odbywało się

Więcej…

Samorząd

Uroczystość nadania szkole w Sąpolnie imienia TOW "Gryf Pomorski"

Drugiego czerwca 2023 roku w piątek w Szkole Podstawowej w Sąpolnie odbyła się doniosła uroczystość nadania imienia Tajnej Organizacji Wojskowej

Więcej…

Styl życia

Spotkanie z Panem Stanisławem Michalkiewiczem

15.07. o godzinie 17:00 w Starej Kaszarni na ul. Dworcowej 13 w Człuchowie, zapraszamy na otwarte spotkanie z Panem

Stanisławem Michalkiewiczem - prawnikiem, nauczycielem akademickim, publicystą, autorem wielu książek, byłym członkiem Trybunału Stanu. Wstęp wolny.

Ponadto, lokalni działacze Konfederacji zapraszają na konferencję prasową na chojnickim Starym Rynku, 15.07. o godzinie 12:00.

Więcej…

Czas wolny

Zaproszenie na otwarte mistrzostwa w szachach szybkich regionu północnego


ORGANIZATOR: Uczniowski Klub Sportowy „ÓSEMKA” Chojnice oraz Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Pawła II w Chojnicach;
PZU – SPONSOR STRATEGICZNY UKS „ÓSEMKA” Chojnice;

Więcej…