sobota 1 kwiecień 2023
panorama-kwiecien-02
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ekstremalna Droga Krzyżowa na stałe wpisała się w krajobraz naszej wielkopostnej rzeczywistości. Mapa naszego kraju poprzecinana jest trasami EDK, z roku na rok tych tras przybywa także na ziemi kaszubskiej. Najstarszą z nich jest

EDK w Dziemianach, w tym roku wyruszy już po raz siódmy.

Dlaczego warto wziąć udział w EDK?
Kilku - lub kilkunastogodzinna wędrówka w milczeniu to spotkanie z tym, co mam w sobie. W dzisiejszym zagonionym świecie trudno znaleźć tyle czasu na bycie w ciszy z samym sobą.  Podczas EDK można wreszcie zacząć ze sobą rozmawiać – niezagłuszony przez żadną muzykę czy telewizję. Mogę zobaczyć swoje życie, jakie jest, i uwierzyć, że może być inne. W trakcie długiej, wędrówki jest czas na refleksję, modlitwę i spotkanie z Bogiem. Nie zabraknie też chwil zmagania się z własnymi słabościami.   W roku 2019 tuż przed pandemią, w dziemiańskiej EDK uczestniczyło ponad 2 tysiące osób. Ta ilość uczestników pokazuje, że ta droga ma sens. Rzeczywiście ta nowa forma duchowości, zyskuje coraz większą liczbę chętnych.  To wyjście z komfortu ujawnia w nas wiele niespożytych sił i potencjału.  Pokonywanie własnych fizycznych ograniczeń staje się motywacją do wprowadzania głębszych zmian we własnym życiu. Może to być rozwój w relacji z Bogiem, mogą to być zmiany w relacjach z innymi ludźmi.  Bóg tej nocy może każdego zaskoczyć, nie jedna osoba się przekona, jak w tych słabościach zgodnie ze słowami Ewangelii: moc  się doskonali!  Tej nocy szybko się nie zapomina – mówi S. Mirona Turzyńska (franciszkanka) pomysłodawczyni EDK w Dziemianach.

W tym roku uczestnicy ruszą w nocną wyprawę ze specjalnymi rozważaniami, które wpisują się w temat nocnego zmagania:  „Droga Pojednania” - dodaje Joanna Stachowicz, członkini sztabu EDK Dziemiany. Czternaście stacji drogi krzyżowej będzie okazją do przemyślenia swoich umiejętności i samego rozumienia budowania relacji.  Cisza, samotność to często jedyny sposób na ratowanie relacji. Podczas EDK można też nabrać dystansu do swoich przeżyć, swoich problemów w relacjach. Ta noc może przynieść wiele zmian w naszym życiu.

Sztab EDK Dziemiany również i w tym roku przygotował cztery trasy leżące na terenie gmin: Dziemiany, Lipusz, Brusy, Karsin i Kościerzyna. Najdłuższa z nich to trasa św. Rity (55 km), która jest najdłuższą trasa na Pomorzu, przebiega wokół Krzyża Jezior Wdzydzkich na Kalwarię Wielewską. Dwie następne to: św. Franciszka (42 km) i św. Antoniego (30 km) wiodą drogami leśnymi przy brzegach jezior kaszubskich z Dziemian do Wiela. Czwarta trasa św. Jana Pawła II ( 35 km) również nie należy do łatwych, jest pętlą: z Dziemian do  Dziemian poprzez lasy i również przy jeziorach. Trasy wymagają ok. 8 – 12 h zmagania -  wyjaśnia Marcin Żywicki, autor dwóch tras dziemiańskich.

Msza inaugurująca wydarzenie rozpocznie się  1 kwietnia o godzinie 20 w kościele św. Antoniego w Dziemianach. Zapisy prowadzone są na internetowej stronie wydarzenia: www.dziemiany.edk.org.pl Pakiety, w tym specjalne rozważania Drogi Krzyżowej będą do nabycia już po 20 marca u organizatorów.

Zapraszamy wszystkich tych, którzy nie boją się wysiłku i trudu, stanięcia w prawdzie przed sobą samym. Ta droga przemienia i przywraca wiarę w siebie. Świadczą o tym świadectwa uczestników, które możemy znaleźć tutaj: www.dziemiany.edk.org.pl/swiadectwa

Do udziału zachęcamy także naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy uciekli przed tragedią wojenną i przebywają w naszych domach. To nocne zmaganie może być dla nich bardzo pomocne i potrzebne. Sztab EDK Dziemiany puentuje:  Czekamy na Ciebie – zapisz się już dziś!

Z kraju i ze świata

 • Nowa Ruda. Policjantka chciała zabrać kluczyki, została pobita. Sprawcy grozi 20 lat więzienia
  Na drodze w Nowej Rudzie (woj. dolnośląskie) doszło do pobicia policjantki po służbie. Kobieta próbowała odebrać kluczyki 23-letniemu kierowcy, którego zachowanie na drodze zagrażało innym uczestnikom ruchu. Mężczyzna zareagował agresywnie, uderzył policjantkę i uciekł. Sprawcę złapano, grozi mu do 20 lat więzienia.
 • Jarosław Kaczyński napisał list do członków PiS ws. Jana Pawła II
  Jarosław Kaczyński napisał list do członków PiS z okazji zbliżającej się rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II. Dziękujemy Bogu za ten dar jakim był on dla Kościoła, Polski i świata, ale także stajemy w obronie jego czci i dobrego imienia - stwierdził prezes PiS.
 • Dominika Chorosińska na szkoleniu wojskowym. Marianna Schreiber komentuje
  Dominika Chorosińska, aktorka i posłanka PiS, poinformowała na swoim Twitterze, że bierze udział w szkoleniu wojskowym. Nosić mundur Wojska Polska to duma i zobowiązanie - podkreśliła we wpisie. Post skomentowała Marianna Schreiber, która przekazała jej kilka cennych rad.
 • Rząd uderza w patodeweloperkę. Minister Buda przedstawił nowe rozwiązania
  Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda na piątkowej konferencji zaprezentował rozwiązania, które mają przeciwdziałać patologii na rynku mieszkaniowym. Zmiany dotyczą m.in. minimalnej powierzchni lokalu użytkowego i minimalnej odległości pomiędzy budynkami. - Nikogo nie zarzynamy - stwierdził szef resortu.
 • "Interwencja": "Magical" i patostreamy w sieci. Sąsiedzi mają dość
  Daniel Magical to jeden z najbardziej rozpoznawalnych patostreamerów w Polsce, który dobrze zarobił transmitując w sieci patologiczne zachowania: libacje alkoholowe pełne wulgaryzmów, bójek i szokujących zachowań. Jego sława odbija się na sąsiadach, którzy narzekają na brak spokoju. Po powrocie z więzienia Magical znów zasiadł przed kamerą. W mieszkaniu doszło do wybuchu. Materiał Interwencji.
 • PiS odpowiada Sienkiewiczowi nowym spotem: "Platforma to POgarda"
  Prawo i Sprawiedliwość odpowiada na zarzuty Bartłomieja Sienkiewicza, które mówił w Graffiti, że polityka socjalna PiS jest skierowana do tych, którzy biorą i nic nie dają społeczeństwu i dodał, że to rozdawnictwo i tworzenie tych marginesów społecznych, w którym się PiS wyspecjalizowało. Dziś wiemy, czym jest Platforma Obywatelska. Platforma to POgarda - głosi odpowiedź PiS-u.

Informacje sportowe

 • Klasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach. Które miejsca zajmują Polacy?
  Puchar Świata w skokach narciarskich 2022/2023. Rywalizacja o Kryształową Kulę formalnie dobiegła końca - sezon wygra Halvor Egner Granerud. Dawid Kubacki, który przedwcześnie zakończył sezon, spadł na trzecie miejsce. Na których pozycjach plasują się Kamil Stoch, Piotr Żyła i pozostali reprezentanci Polski w klasyfikacji generalnej? Zobacz tabelę.
 • Piotr Żyła tradycyjnie. "Wiedziałem, że mogę wejść w swój piękny świat"
  Piotr Żyła był bezsprzecznie najlepszym polskim zawodnikiem podczas sobotnich zmagań w Planicy. Przed kamerą Eurosportu przyznał, że tuż przed zakończeniem sezonu Pucharu Świata skacze już resztkami sił. - Ciężko było, ale dałem radę - skwitował.
 • Godny występ Polaków w drużynówce. W Planicy emocje do samego końca
  Reprezentacja Austrii wygrała sobotni konkurs drużynowy Pucharu Świata na mamuciej skoczni w Planicy. W ostatnim skoku wśród zwycięzców błysnął Stefan Kraft. Polacy zajęli czwarte miejsce.
 • Sobotnie konkursy w Planicy [RELACJA]
  Po jednoseryjnym konkursie indywidualnym na mamucim obiekcie w Planicy, w którym triumfował Stefan Kraft, potem odbyła się rywalizacja drużynowa. Austriacy rzutem na taśmę wyprzedzili Słoweńców, a Polska zajęła czwarte miejsce. Tak relacjonowaliśmy sobotnie zmagania w eurosport.pl.
 • Geniusz w akcji. Na taki skok czeka się czasem cały sezon
  Kapitalnie rozpoczął konkurs drużynowy Kamil Stoch. Nie dość, że Polak pofrunął na odległość 233,5 metra, to jeszcze uzyskał aż dwie 20-punktowe noty. - Brawo, Kamil! - zachwycał się komentator Eurosportu Marek Rudziński.

Kultura

Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach zaprasza w najbliższy piątek 3 lutego 2023 roku o godz. 17.00 na spotkanie poetyckie w ramach cyklu Poezja w bibliotece. Gościem będzie chojniczanin Radosław Ginter, który przybliży swoją dotychczasową twórczość i opowie o swojej pasji, jaką jest poezja. Zapraszamy serdecznie! Czytelnia Miejska Biblioteka Publiczna ul. Wysoka 3 89-600 Chojnice

Historia

77 rocznica męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej

W dniu 15.02.2022 Delegacja Klubów Konfederacji uczestniczyła w obchodach 77 rocznicy męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej. Uroczystości rozpoczęły się od

Więcej…

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Wesołych Świąt życzy MBP w Chojnicach

Sport

Relacja i zdjęcia z turnieju tenisa stołowego

W minioną niedzielę w sali gimnastycznej chojnickiej Szkoły Podstawowej nr 8 odbył się XXI Turniej Tenisa Stołowego o

Więcej…

Samorząd

2 Rodziny z Chojnic włączonych do Szlachetnej PACZKI wciąż czeka na Darczyńcę!

W tym trudnym roku – obciążonym gospodarczymi i społecznymi problemami, nie możemy zostawić potrzebujących samych sobie. Wolontariusze Szlachetnej Paczki z Chojnic dotarli do wielu osób, dla których głód, osamotnienie, chłód, strach o jutro są chlebem powszednim. 10 Rodzin otrzyma pomoc, ale jeszcze 2 wciąż na nią czeka.😞 Ich historie umieszczone są na

Więcej…

Styl życia

Czas wolny

Osiedle Kolejarz Prochowa zorganizwało imprezę osiedlową

Dnia 31 sierpnia w godzinach 13:00-18:00 odbyła się Impreza Osiedlowa organizowana przez Zarząd Osiedla Kolejarz Prochowa i Urząd Miejski w Chojnicach. Impreza odbywała się na

Więcej…