sobota 1 kwiecień 2023
panorama-kwiecien-06
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pismo Posła na Sejm Michała Urbaniaka kierowanego do władz miasta, gmin  powiatów Kościerskiego oraz Chojnickiego a także do Marszałka Województwa Pomorskiego w sprawie

wykluczenia komunikacyjnego w/w powiatów:

 

Szanowny Panie Marszałku,

Z niepokojem obserwujemy sytuacje w której mieszkańcy Kościerzyny i powiatu Kościerskiego codziennie zmagają się z wykluczeniem transportowym na mapie pomorza. Mieszkańcy, zgłaszający się do mojego Biura Poselskiego wskazują jednoznacznie, iż brak oferty przewozowej komunikacją zbiorową z Kościerzyny do stolicy województwa – Gdańska lub Gdyni w godzinach wieczornych jest bardzo dużym utrudnieniem. Ostatni pociąg w kierunku Trójmiasta odjeżdża z Kościerzyny o godzinie 19.00 natomiast ostatni uruchamiany autobus do Gdańska wyjeżdża o godzinie 19.40. Po tym następuje kilkugodzinna przerwa.

Bardzo proszę w imieniu mieszkańców powiatu Kościerskiego o podjęcie działań mających na celu uruchomienie dodatkowego kursu pociągu regionalnego lub autobusu z Kościerzyny – stolicy powiatu, do Gdańska/Gdyni około godziny 21.00 w dni powszednie oraz weekendowe.

Ponadto, zwracam Pańską uwagę na niedostateczną ofertę przewozową na zrewitalizowanej kosztem kilkunastu milionów złotych linii kolejowej nr 211 na odcinku Kościerzyna – Chojnice.

Obecnie są uruchamiane 2 pary pociągów na dobę, co czyni tą modernizacje bezużyteczną a warto w tym miejscu dodać, że modernizacja tego odcinka spowodowała szybszą, bardziej komfortową oraz bezpieczną podróż. Co prawda istnieją także połączenia autobusowe na danym odcinku, jednak obie oferty traktując wspólnie, posiadają znaczne przerwy w kursowaniu
transportu zbiorowego między tymi ośrodkami miejskimi (w kierunku Kościerzyny jest dwugodzinna przerwa w kursowaniu między godzinami 8.45 a 10.45 oraz w kierunku Chojnic między godziną 9.30 a 14.30 dostępne są tylko 2 kursy do Chojnic komunikacją zbiorową). Ponadto ten korytarz jest alternatywą dla podróżujących z środkowo-południowej części naszego województwa do stolicy województwa, często załatwiając sprawy urzędowe, biznesowe, lekarskie lub prywatne właśnie w Gdańsku lub Gdyni. Traktując z pełną powagą wyzwania ekologiczne w naszym województwie, powinniśmy z całą mocą postawić na transport zbiorowy – w szczególności transport kolejowy, który jest najbardziej proekologicznym środkiem transportu.

Bardzo proszę o pochylenie się nad tymi dwoma problemami komunikacyjnymi w środkowo-południowej części naszego województwa, tak aby likwidować białe plamy komunikacyjne, wykorzystywać efekty modernizacji linii kolejowych nr 211 oraz nr 201, oraz zacierać różnice komunikacyjne między ośrodkami miejskimi położonymi w sąsiedztwie trójmiasta a miastami znacznie oddalonymi od stolicy województwa.

załącznik: pismo do marszalka.pdf

Z kraju i ze świata

 • Nowa Ruda. Policjantka chciała zabrać kluczyki, została pobita. Sprawcy grozi 20 lat więzienia
  Na drodze w Nowej Rudzie (woj. dolnośląskie) doszło do pobicia policjantki po służbie. Kobieta próbowała odebrać kluczyki 23-letniemu kierowcy, którego zachowanie na drodze zagrażało innym uczestnikom ruchu. Mężczyzna zareagował agresywnie, uderzył policjantkę i uciekł. Sprawcę złapano, grozi mu do 20 lat więzienia.
 • Jarosław Kaczyński napisał list do członków PiS ws. Jana Pawła II
  Jarosław Kaczyński napisał list do członków PiS z okazji zbliżającej się rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II. Dziękujemy Bogu za ten dar jakim był on dla Kościoła, Polski i świata, ale także stajemy w obronie jego czci i dobrego imienia - stwierdził prezes PiS.
 • Dominika Chorosińska na szkoleniu wojskowym. Marianna Schreiber komentuje
  Dominika Chorosińska, aktorka i posłanka PiS, poinformowała na swoim Twitterze, że bierze udział w szkoleniu wojskowym. Nosić mundur Wojska Polska to duma i zobowiązanie - podkreśliła we wpisie. Post skomentowała Marianna Schreiber, która przekazała jej kilka cennych rad.
 • Rząd uderza w patodeweloperkę. Minister Buda przedstawił nowe rozwiązania
  Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda na piątkowej konferencji zaprezentował rozwiązania, które mają przeciwdziałać patologii na rynku mieszkaniowym. Zmiany dotyczą m.in. minimalnej powierzchni lokalu użytkowego i minimalnej odległości pomiędzy budynkami. - Nikogo nie zarzynamy - stwierdził szef resortu.
 • "Interwencja": "Magical" i patostreamy w sieci. Sąsiedzi mają dość
  Daniel Magical to jeden z najbardziej rozpoznawalnych patostreamerów w Polsce, który dobrze zarobił transmitując w sieci patologiczne zachowania: libacje alkoholowe pełne wulgaryzmów, bójek i szokujących zachowań. Jego sława odbija się na sąsiadach, którzy narzekają na brak spokoju. Po powrocie z więzienia Magical znów zasiadł przed kamerą. W mieszkaniu doszło do wybuchu. Materiał Interwencji.
 • PiS odpowiada Sienkiewiczowi nowym spotem: "Platforma to POgarda"
  Prawo i Sprawiedliwość odpowiada na zarzuty Bartłomieja Sienkiewicza, które mówił w Graffiti, że polityka socjalna PiS jest skierowana do tych, którzy biorą i nic nie dają społeczeństwu i dodał, że to rozdawnictwo i tworzenie tych marginesów społecznych, w którym się PiS wyspecjalizowało. Dziś wiemy, czym jest Platforma Obywatelska. Platforma to POgarda - głosi odpowiedź PiS-u.

Informacje sportowe

 • Godny występ Polaków w drużynówce. W Planicy emocje do samego końca
  Reprezentacja Austrii wygrała sobotni konkurs drużynowy Pucharu Świata na mamuciej skoczni w Planicy. W ostatnim skoku wśród zwycięzców błysnął Stefan Kraft. Polacy zajęli czwarte miejsce.
 • Sobotnie konkursy w Planicy [RELACJA]
  Po jednoseryjnym konkursie indywidualnym na mamucim obiekcie odbyła się rywalizacja drużynowa. Triumfowali Austriacy. Polska zajęła czwarte miejsce. Tak relacjonowaliśmy zmagania w eurosport.pl.
 • Geniusz w akcji. Na taki skok czeka się czasem cały sezon
  Kapitalnie rozpoczął konkurs drużynowy Kamil Stoch. Nie dość, że Polak pofrunął na odległość 233,5 metra, to jeszcze uzyskał aż dwie 20-punktowe noty. - Brawo, Kamil! - zachwycał się komentator Eurosportu Marek Rudziński. Konkurs trwa.
 • Granerud "podarował" podium Żyle. "Co tam się działo?"
  Halvor Egner Granerud miał ogromne problemy po wyjściu z progu, ale i tak zaliczył bardzo solidny występ. 131 metrów dało Norwegowi czwarte miejsce w jednoseryjnym konkursie indywidualnym w Planicy. Na jego problemach skorzystał Piotr Żyła.
 • Podium Żyły w nietypowym konkursie. Na Krafta nie było mocnych
  Zwycięstwem Stefana Krafta w przełożonym z piątku konkursie indywidualnym rozpoczęła się sobota ze skokami narciarskimi w Planicy. Trzecie miejsce w nietypowych, jednoseryjnych zawodach zajął Piotr Żyła. Czasu na odpoczynek skoczkowie nie mają zbyt dużo. Już o 10 startuje konkurs drużynowy. Transmisja w TVN, Eurosporcie 1 i Eurosport Playerze, relacja i wyniki w Eurosport.pl.

Kultura

Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach zaprasza w najbliższy piątek 3 lutego 2023 roku o godz. 17.00 na spotkanie poetyckie w ramach cyklu Poezja w bibliotece. Gościem będzie chojniczanin Radosław Ginter, który przybliży swoją dotychczasową twórczość i opowie o swojej pasji, jaką jest poezja. Zapraszamy serdecznie! Czytelnia Miejska Biblioteka Publiczna ul. Wysoka 3 89-600 Chojnice

Historia

77 rocznica męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej

W dniu 15.02.2022 Delegacja Klubów Konfederacji uczestniczyła w obchodach 77 rocznicy męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej. Uroczystości rozpoczęły się od

Więcej…

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Wesołych Świąt życzy MBP w Chojnicach

Sport

Relacja i zdjęcia z turnieju tenisa stołowego

W minioną niedzielę w sali gimnastycznej chojnickiej Szkoły Podstawowej nr 8 odbył się XXI Turniej Tenisa Stołowego o

Więcej…

Samorząd

2 Rodziny z Chojnic włączonych do Szlachetnej PACZKI wciąż czeka na Darczyńcę!

W tym trudnym roku – obciążonym gospodarczymi i społecznymi problemami, nie możemy zostawić potrzebujących samych sobie. Wolontariusze Szlachetnej Paczki z Chojnic dotarli do wielu osób, dla których głód, osamotnienie, chłód, strach o jutro są chlebem powszednim. 10 Rodzin otrzyma pomoc, ale jeszcze 2 wciąż na nią czeka.😞 Ich historie umieszczone są na

Więcej…

Styl życia

Czas wolny

Osiedle Kolejarz Prochowa zorganizwało imprezę osiedlową

Dnia 31 sierpnia w godzinach 13:00-18:00 odbyła się Impreza Osiedlowa organizowana przez Zarząd Osiedla Kolejarz Prochowa i Urząd Miejski w Chojnicach. Impreza odbywała się na

Więcej…