czwartek 7 lipiec 2022
panorama-kwiecien-12
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pismo Posła na Sejm Michała Urbaniaka kierowanego do władz miasta, gmin  powiatów Kościerskiego oraz Chojnickiego a także do Marszałka Województwa Pomorskiego w sprawie

wykluczenia komunikacyjnego w/w powiatów:

 

Szanowny Panie Marszałku,

Z niepokojem obserwujemy sytuacje w której mieszkańcy Kościerzyny i powiatu Kościerskiego codziennie zmagają się z wykluczeniem transportowym na mapie pomorza. Mieszkańcy, zgłaszający się do mojego Biura Poselskiego wskazują jednoznacznie, iż brak oferty przewozowej komunikacją zbiorową z Kościerzyny do stolicy województwa – Gdańska lub Gdyni w godzinach wieczornych jest bardzo dużym utrudnieniem. Ostatni pociąg w kierunku Trójmiasta odjeżdża z Kościerzyny o godzinie 19.00 natomiast ostatni uruchamiany autobus do Gdańska wyjeżdża o godzinie 19.40. Po tym następuje kilkugodzinna przerwa.

Bardzo proszę w imieniu mieszkańców powiatu Kościerskiego o podjęcie działań mających na celu uruchomienie dodatkowego kursu pociągu regionalnego lub autobusu z Kościerzyny – stolicy powiatu, do Gdańska/Gdyni około godziny 21.00 w dni powszednie oraz weekendowe.

Ponadto, zwracam Pańską uwagę na niedostateczną ofertę przewozową na zrewitalizowanej kosztem kilkunastu milionów złotych linii kolejowej nr 211 na odcinku Kościerzyna – Chojnice.

Obecnie są uruchamiane 2 pary pociągów na dobę, co czyni tą modernizacje bezużyteczną a warto w tym miejscu dodać, że modernizacja tego odcinka spowodowała szybszą, bardziej komfortową oraz bezpieczną podróż. Co prawda istnieją także połączenia autobusowe na danym odcinku, jednak obie oferty traktując wspólnie, posiadają znaczne przerwy w kursowaniu
transportu zbiorowego między tymi ośrodkami miejskimi (w kierunku Kościerzyny jest dwugodzinna przerwa w kursowaniu między godzinami 8.45 a 10.45 oraz w kierunku Chojnic między godziną 9.30 a 14.30 dostępne są tylko 2 kursy do Chojnic komunikacją zbiorową). Ponadto ten korytarz jest alternatywą dla podróżujących z środkowo-południowej części naszego województwa do stolicy województwa, często załatwiając sprawy urzędowe, biznesowe, lekarskie lub prywatne właśnie w Gdańsku lub Gdyni. Traktując z pełną powagą wyzwania ekologiczne w naszym województwie, powinniśmy z całą mocą postawić na transport zbiorowy – w szczególności transport kolejowy, który jest najbardziej proekologicznym środkiem transportu.

Bardzo proszę o pochylenie się nad tymi dwoma problemami komunikacyjnymi w środkowo-południowej części naszego województwa, tak aby likwidować białe plamy komunikacyjne, wykorzystywać efekty modernizacji linii kolejowych nr 211 oraz nr 201, oraz zacierać różnice komunikacyjne między ośrodkami miejskimi położonymi w sąsiedztwie trójmiasta a miastami znacznie oddalonymi od stolicy województwa.

załącznik: pismo do marszalka.pdf

Z kraju i ze świata

Informacje sportowe

 • Legia jeszcze mocniejsza. Wszołek zostaje w Warszawie
  Paweł Wszołek zostaje w Warszawie. Skrzydłowy rozwiązał kontrakt z Unionem Berlin i podpisał z Legią umowę do końca sezonu 2024/25 - poinformował stołeczny klub.
 • Radwańska pędzi przez turniej legend Wimbledonu
  Agnieszka Radwańska świetnie zaprezentowała się w drugim meczu turnieju legend na Wimbledonie. Polka w parze z Serbką Jeleną Janković 6:2, 6:2 pokonały australijski duet Casey Dellacqua i Alicia Molik. Dla "naszej" pary to było drugie zwycięstwo w fazie grupowej.
 • Lewandowski planuje strajk? Jasna odpowiedź jego współpracownika
  Klubowa przyszłość Roberta Lewandowskiego wciąż jest niejasna. Ewentualny transfer do Barcelony nadal nie został sfinalizowany, a nieubłaganie zbliża się termin, kiedy Polak powinien stawić się na pierwszym treningu Bayernu. Czy rzeczywiście się na nim pojawi, czy może zdecyduje się na strajk, o którym rozpisywały się w ostatnim czasie media? Na to pytanie w rozmowie ze "Sport Bildem" odpowiedział przyjaciel i współpracownik piłkarza, Tomasz Zawiślak.
 • Ruszyło piłkarskie Euro kobiet. Tytułu bronią Holenderki
  Ruszyły mistrzostwa Europy kobiet 2022, największa piłkarska impreza tego lata. Szesnaście najlepszych drużyn walczy o tytuł na angielskich boiskach. Jakie reprezentacje występują, jaki jest podział na grupy, terminarz i wyniki?
 • Tomljanović zażenowana pytaniem na konferencji. "Popracuj nad tym"
  Ajla Tomljanović miała prawo czuć się rozczarowana, gdy zamiast mówić o ćwierćfinale Wimbledonu, musiała zwierzać się ze związku z Nickiem Kyrgiosem.

Kultura

Zapraszamy na FERIE W MUZEUM - do 25 lutego, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 15:00

W programie:

Więcej…

Historia

77 rocznica męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej

W dniu 15.02.2022 Delegacja Klubów Konfederacji uczestniczyła w obchodach 77 rocznicy męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej. Uroczystości rozpoczęły się od

Więcej…

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Domownicy Boga

Ks. Szymon Gwardzik Chojnice

Więcej…

Sport

Zakończenie sezonu biegowego w Chwaszczynie - Kaszuby Biegają

W najbliższą sobotę w Chwaszczynie oficjalne zakończenie sezonu biegowego na Kaszubach. Biegowe Mikołajki będą ostatnim etapem cyklu

Więcej…

Samorząd

Koncert charytatywny dla Ukrainy w Orliku - Leśno. Cz.2

Występy artystyczne przeplatała zbiórka finansowa oraz licytacja aukcyjna na rzecz Ukrainy. Jednym z przedmiotów był obraz Pałacu Prezydenckiego przekazany na licytację przez

Więcej…

Styl życia

Czas wolny

Osiedle Kolejarz Prochowa zorganizwało imprezę osiedlową

Dnia 31 sierpnia w godzinach 13:00-18:00 odbyła się Impreza Osiedlowa organizowana przez Zarząd Osiedla Kolejarz Prochowa i Urząd Miejski w Chojnicach. Impreza odbywała się na

Więcej…