sobota 18 maj 2024
Chojnice
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pismo Posła na Sejm Michała Urbaniaka kierowanego do władz miasta, gmin  powiatów Kościerskiego oraz Chojnickiego a także do Marszałka Województwa Pomorskiego w sprawie

wykluczenia komunikacyjnego w/w powiatów:

 

Szanowny Panie Marszałku,

Z niepokojem obserwujemy sytuacje w której mieszkańcy Kościerzyny i powiatu Kościerskiego codziennie zmagają się z wykluczeniem transportowym na mapie pomorza. Mieszkańcy, zgłaszający się do mojego Biura Poselskiego wskazują jednoznacznie, iż brak oferty przewozowej komunikacją zbiorową z Kościerzyny do stolicy województwa – Gdańska lub Gdyni w godzinach wieczornych jest bardzo dużym utrudnieniem. Ostatni pociąg w kierunku Trójmiasta odjeżdża z Kościerzyny o godzinie 19.00 natomiast ostatni uruchamiany autobus do Gdańska wyjeżdża o godzinie 19.40. Po tym następuje kilkugodzinna przerwa.

Bardzo proszę w imieniu mieszkańców powiatu Kościerskiego o podjęcie działań mających na celu uruchomienie dodatkowego kursu pociągu regionalnego lub autobusu z Kościerzyny – stolicy powiatu, do Gdańska/Gdyni około godziny 21.00 w dni powszednie oraz weekendowe.

Ponadto, zwracam Pańską uwagę na niedostateczną ofertę przewozową na zrewitalizowanej kosztem kilkunastu milionów złotych linii kolejowej nr 211 na odcinku Kościerzyna – Chojnice.

Obecnie są uruchamiane 2 pary pociągów na dobę, co czyni tą modernizacje bezużyteczną a warto w tym miejscu dodać, że modernizacja tego odcinka spowodowała szybszą, bardziej komfortową oraz bezpieczną podróż. Co prawda istnieją także połączenia autobusowe na danym odcinku, jednak obie oferty traktując wspólnie, posiadają znaczne przerwy w kursowaniu
transportu zbiorowego między tymi ośrodkami miejskimi (w kierunku Kościerzyny jest dwugodzinna przerwa w kursowaniu między godzinami 8.45 a 10.45 oraz w kierunku Chojnic między godziną 9.30 a 14.30 dostępne są tylko 2 kursy do Chojnic komunikacją zbiorową). Ponadto ten korytarz jest alternatywą dla podróżujących z środkowo-południowej części naszego województwa do stolicy województwa, często załatwiając sprawy urzędowe, biznesowe, lekarskie lub prywatne właśnie w Gdańsku lub Gdyni. Traktując z pełną powagą wyzwania ekologiczne w naszym województwie, powinniśmy z całą mocą postawić na transport zbiorowy – w szczególności transport kolejowy, który jest najbardziej proekologicznym środkiem transportu.

Bardzo proszę o pochylenie się nad tymi dwoma problemami komunikacyjnymi w środkowo-południowej części naszego województwa, tak aby likwidować białe plamy komunikacyjne, wykorzystywać efekty modernizacji linii kolejowych nr 211 oraz nr 201, oraz zacierać różnice komunikacyjne między ośrodkami miejskimi położonymi w sąsiedztwie trójmiasta a miastami znacznie oddalonymi od stolicy województwa.

załącznik: pismo do marszalka.pdf

Z kraju i ze świata

 • "Polacy nie zdobyli Monte Cassino". Kontrowersyjny wpis Marka Migalskiego
  Polacy nie zdobyli Monte Cassino - napisał w mediach społecznościowych były europoseł Marek Migalski. Były europoseł dodał, że żołnierze polscy weszli na opuszczone przez Niemców wzgórze (...). Reszta to legenda. Kontrowersyjny wpis doczekał się wielu reakcji. Dziś obchodzona jest 80. rocznica Bitwy pod Monte Cassino.
 • Pożar autokaru na A4. "Cały w płomieniach"
  Płonie autokar na autostradzie A4 w kierunku Katowic. Na miejscu występują liczne utrudnienia, a droga w kierunku Katowic jest całkowicie zablokowana. - Cały pojazd jest w płomieniach - przekazał nam rzecznik małopolskiej PSP mł. kpt. mgr Hubert Ciepły. Dodał, że na miejscu pracuje ok. 30 strażaków.
 • Obietnica Donalda Tuska. Chodzi o wschodnią granicę Polski
  - Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granice 10 mld zł - zapowiedział w sobotę w Krakowie premier Donald Tusk. Szef rządu przekazał, że rusza wielki projekt budowy bezpiecznej granicy. - To sprawi, że będzie ona nie do przejścia dla potencjalnego wroga - dodał.
 • Duży pożar na Podlasiu. Podczas akcji spłonął wóz strażacki
  W pożarze lasu w Nadleśnictwie Bielsk spłonął wóz strażacki. Pojazd nie zdążył odjechać po przerzuceniu przez wiatr ognia - poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Z pożarem walczyło kilkanaście jednostek straży pożarnej, do akcji skierowano także policyjny śmigłowiec Black Hawk. W lasach w całej Polsce obowiązuje wysoki stopień zagrożenia pożarowego.
 • Nadchodzi załamanie pogody. W tych regionach będzie najgorzej
  W sobotę i niedzielę niemal w całej Polsce pojawią się burze i opady deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 1. stopnia w związku z prognozowaną pogodą. Miejscami pojawią się również mgły, które będą mocno ograniczać widoczność.
 • Wypadek z udziałem karetki w Lublinie. Osiem osób poszkodowanych
  Osiem osób zostało poszkodowanych w wypadku karetki w Lublinie. Wszyscy trafili do szpitala. Policja nie ujawnia szczegółów. Wciąż ustalane są okoliczności zdarzenia.

Informacje sportowe

Źródła nie znaleziono

Kultura

Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach zaprasza w najbliższy piątek 3 lutego 2023 roku o godz. 17.00 na spotkanie poetyckie w ramach cyklu Poezja w bibliotece. Gościem będzie chojniczanin Radosław Ginter, który przybliży swoją dotychczasową twórczość i opowie o swojej pasji, jaką jest poezja. Zapraszamy serdecznie! Czytelnia Miejska Biblioteka Publiczna ul. Wysoka 3 89-600 Chojnice

Historia

Druga Debata Regionalna w Przechlewie

Kolejna, Druga Debata Regionalna za nami (pierwsza odbyła się w Konarzynach). Tym razem 20.10.2023 r. stolicą historii regionu stało się Przechlewo (pow. człuchowski). Debatę poprzedziła promocja najnowszej książki Krzysztofa Michałowskiego “Przechlewo i okolice na dawnych pocztówkach”. W pierwszej części debaty regionaliści Ziemi bytowskiej, chojnickiej i człuchowskiej omawiali

Więcej…

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Wesołych Świąt życzy MBP w Chojnicach

Sport

XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej

W okresie przedświątecznym w Szkole Podstawowej nr 8 w Chojnicach odbył się XXII Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej. Były to szachy błyskawiczne. Szachiści rozegrali 9 rund, po 10 minut na partię dla zawodnika. Kojarzenie odbywało się

Więcej…

Samorząd

Uroczystość nadania szkole w Sąpolnie imienia TOW "Gryf Pomorski"

Drugiego czerwca 2023 roku w piątek w Szkole Podstawowej w Sąpolnie odbyła się doniosła uroczystość nadania imienia Tajnej Organizacji Wojskowej

Więcej…

Styl życia

Spotkanie z Panem Stanisławem Michalkiewiczem

15.07. o godzinie 17:00 w Starej Kaszarni na ul. Dworcowej 13 w Człuchowie, zapraszamy na otwarte spotkanie z Panem

Stanisławem Michalkiewiczem - prawnikiem, nauczycielem akademickim, publicystą, autorem wielu książek, byłym członkiem Trybunału Stanu. Wstęp wolny.

Ponadto, lokalni działacze Konfederacji zapraszają na konferencję prasową na chojnickim Starym Rynku, 15.07. o godzinie 12:00.

Więcej…

Czas wolny

Zaproszenie na otwarte mistrzostwa w szachach szybkich regionu północnego


ORGANIZATOR: Uczniowski Klub Sportowy „ÓSEMKA” Chojnice oraz Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Pawła II w Chojnicach;
PZU – SPONSOR STRATEGICZNY UKS „ÓSEMKA” Chojnice;

Więcej…