niedziela 26 wrzesień 2021
panorama-chojnice-01

Informacje z Kaszub

Invalid or Broken rss link.
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W piątek 29 listopada 2019 roku w Chacie Kaszubskiej im. Józefa Chełmowskiego w Brusach – Jagliach odbył się

wernisaż XXIV Pomorskiego Konkursu Plastycznego „Jesień na Kaszubach”.

Na konkurs plastyczny napłynęło około 1200 prac plastycznych z 87 placówek szkolnych i pozaszkolnych z całego województwa pomorskiego. Prace oceniane były w pięciu kategoriach wiekowych: do 6 lat, 7 – 9 lat, 10 – 12, 13 – 15 oraz 16 - 20 lat oraz w dwóch kategoriach wykonawczych: rysunek i malarstwo. Jury w składzie: Małgorzata Sznajdrowska, Beata Zblewska i Sławomir Mankiewicz przyznało 14 nagród pierwszych, 10 drugich, 12 nagród trzecich oraz 14 wyróżnień. Łącznie nagrodzono 50 prac.

Wśród nagrodzonych z gminy Brusy byli: Sara Krenska (I miejsce) z Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach, Oliwia Szyszka ( II miejsce) ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach, Wiktor Kłosowski (II miejsce) ze Szkoły Podstawowej w Zalesiu, Żaneta Wardyn (II miejsce) ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Brusach, Bernadeta Mientka (III miejsce) i Martyna Werochowska (wyróżnienie) ze Szkoły Podstawowej im. ks. Kanonika Bolesława Śledzia w Kosobudach, Juliusz Goebel (III miejsce) ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Brusach, Jakub Ostrowski (I miejsce) ze Szkoły Filialnej w Przymuszewie oraz Jan Lubiński (wyróżnienie) z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek im. św. Józefa w Brusach. Licznymi nagrodami i wyróżnieniami mogą pochwalić się uczniowie ze szkół z Kościerzyny, Słupska i Lęborka.

Podczas uroczystości zaśpiewał zespół Pieśni i Tańca „Krëbane” w składzie: Michalina Goebel, Kamila Dolna, Marta Czarnowska, Magdalena Wera oraz Klaudia Kropidłowska wraz kapelą kaszubską na czele z panem Mirosławem Stoltmanem, Danką Miszczyk i Andrzejem Pacakiem.

Z kraju i ze świata

Informacje sportowe

 • Prosty patent na mistrzowskie wyścigi. "Trzeba próbować"
  Julian Alaphilippe wywalczył w niedzielę drugi z rzędu tytuł kolarskiego mistrza świata. Końcówkę wyścigu rozegrał niemal dokładnie tak samo jak przed rokiem. Zaatakował samotnie 18 kilometrów przed metą i utrzymał przewagę do końca rywalizacji.
 • Wygrany finał Hurkacza we Francji. Pokonał medalistę olimpijskiego
  Kolejny wielki sukces Huberta Hurkacza. Polak pokonał Pablo Carreno-Bustę 7:6 (7-2), 6:3 w finale turnieju ATP 250 w Metz i wygrał już czwartą imprezę w profesjonalnej karierze. Jeszcze w niedzielę rozegra finał debla w tym mieście.
 • Julian Alaphilippe obronił tytuł mistrza świata w kolarstwie
  Francuz Julian Alaphilippe wygrał w belgijskim Lueven wyścig o tytuł mistrza świata, broniąc wywalczonej przed rokiem tęczowej koszulki. Drugi był Holender Dylan van Baarle, a trzeci Duńczyk Michael Valgren. Najlepszy z Polaków Michał Kwiatkowski ukończył rywalizację na 36. miejscu.
 • Hubert Hurkacz - Pablo Carreno Busta [RELACJA I WYNIK]
  Hubert Hurkacz pokonał Pablo Carreno Bustę w finale turnieju ATP 250 w Metz 7:6 (7-2), 6:3. Polak po raz pierwszy w karierze wygrał z 30-letnim Hiszpanem. Wrocławianin w niedzielę wystąpi też w finale debla, w parze z Janem Zielińskim.
 • Trzeci taki mistrz w historii. "To nie była moja najlepsza wersja"
  Ołeksandr Usyk, który pokonał broniącego tytuły mistrza świata wagi ciężkiej WBO, IBF i WBA Anthony'ego Joshuę, nie był zaskoczony przebiegiem walki. - Nie postawiłem sobie za cel znokautowanie przeciwnika - przyznał Ukrainiec.

Kultura

ZAPRASZAMY W MASECZKACH NA WERNISAŻ WYSTAWY ŚLADY W SOBOTĘ 27 CZERWCA O GODZINIE 17:00

Więcej…

Historia

S. Adelgunda Tumińska - Rocznica śmierci

W rocznicę gwałtu oraz morderstwa s. Adelgund Tumińskiej przez żołnierzy Armii Czerwonej w 1945 roku, delegacje m. in. Rycerzy Zakonu Kolumba, Klubów Konfederacji z Chojnic oraz Człuchowa, złożyły wieńce i

Więcej…

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Sport

Inauguracja Kaszuby Biegają 2020 już w tę sobotę

Już w tę sobotę i niedzielę inauguracja Kaszuby Biegają 2020, IV Marszobieg Wiedzy o 66. Kaszubskim Pułku Piechoty, a także pierwszy turniej

Więcej…

Samorząd

Styl życia

Czas wolny

Osiedle Kolejarz Prochowa zorganizwało imprezę osiedlową

Dnia 31 sierpnia w godzinach 13:00-18:00 odbyła się Impreza Osiedlowa organizowana przez Zarząd Osiedla Kolejarz Prochowa i Urząd Miejski w Chojnicach. Impreza odbywała się na

Więcej…